Klasický Rádžasthán zajezd

Rádžasthán, jak už jeho název napovídá, je státem bohatým na dědictví slavných mahárádžů. Oázy v poušti tvoří velkolepá malebná města, kde dodnes potomci královských rodů v nádherných sídlech přebývají. Tento největší indický svazový stát je barevnou mozaikou zasazenou v poušti, která není zdaleka tak vyprahlá jak by se mohlo zdát, ba naopak srší různorodým životem současnosti i dávné historie.

Intro image

Program zaměřený na architektonickou krásu a kouzlo historie je stavěn tak, aby cestovatel dokonale vstřebal specifickou atmosféru královské oblasti. Dostane se vám k vidění špička toho nejlepšího, co Rádžasthán nabízí - od skrytých skvostů Šékhávatí po světoznámou slávu zlatého, modrého, růžového a bílého města. Jedinečné vzpomínky na Rádžasthán zajistí zážitky, které jsme pro vás pečlivě vybrali, anebo také ty, kterým půdete sami vstříc ve volném programu. Vydáte se na projížďku na velbloudovi, prozkoumáte řemeslné trhy, poznáte tradice místního folklóru a necháte se políbit závanem dávných časů v masivních královských pevnostech. To vše se zázemím v dokonalém pohodlí luxusních heritage hotelů, kde si budede připadat jako mahárádža. Tedy jako ve vatičce.

Severoindické dobrodružství se neobejde bez návštěvy Tádž Mahálu ve městě Ágra v sousedním státě Uttar Pradéš, která náš program zakončí. Porovnáte Mughalské umění a architekturu s tou rádžasthánskou, díky čemuž Indii a její historii porozumíte ještě o kousek víc.

Co očekávat

 

14 dní / 13 nocí

“Cítila jsem pod sebou houpání ramen slona; a teď po mně chceš, abych vyšplhala na osla?
Teď ale vážně...”

Míra Báí

Noční let Praha - Dillí. Přesun do hotelu a ubytování

Ráno vyrazíte do uliček starého Dillí, abyste se poté přesunuli do Nového Dillí. V rámci prohlídky uvidíte Červenou pevnost, Páteční mešitu, jednu z největších mešit v Asii či  Rádž Ghát, místo kde byl zpopelněn Mahátma Gándhí. Později se můžete těšit na impozantní Bránu Indie, budovu parlamentu a rezidenční sídlo prezidenta Indie Ráštrapati Bhavan. Jednou z posledních zastávek dne bude prohlídka minaretu Qutub Minar, mistrovského díla muslimské architektury s neuvěřitelnými rozměry a prohlídka hrobky císaře Humajúna.

Dnes se vydáte do báječného regionu Šékhavatí, známého také jako tzv. „venkovní umělecká galerie“ Rádžasthánu. Zde strávíte jednu noc ve vyhlášeném hotelu Alsisar Mahal v městě Alsisar. Později odpoledne prozkoumáte krásné havély (tradiční indické kupecké domy) v této polopouštní oblasti.

 

Po snídani zamíříte do Bíkánéru a přesunete se do paláce Lakšmími Nivás, kde se ubytujete na jednu noc. Odpoledne si projdete Džunagarh - pevnost, jejíž neobvyklost spočívá tom, že na rozdíl od jiných indických pevností nestojí na kopci nad městem, ale přímo v centru. Později se můžete projít po místním bazaru, podívat se jak jsou místní řemeslnící zruční a či okusit některou z místních "namkeens".

Ráno vás čeká přesun do zlatého města Džajsalméru. Proč zlaté? Leží na samotném okraji pouště Thár a téměř s ní splývá. Domy i rozlehlá pevnost, vně které je ukryté staré město, jsou postaveny ze žlutého pískovce. Město se z nedalekých písečných dun jeví jako přelud z Tisíce a jedné noci. Je srdcem nomádských kmenů, které ještě i dnes se svými stády velbloudů a koz putují pouštní krajinou.

Ráno navštívíte Džajsalmérskou pevnost, jednu vůbec z největších na světě. Vně hradeb neleží jenom pevnost a palác, ale i labyrint uliček starého města, zákoutí s obchůdky pro turisty a kde tu malá galerie. Významnou součástí pevnosti jsou džinistické chrámy, nejenom kvůli náboženskému významu ale hlavně kvůli své architektonické a historické důležitosti.

Od pevnosti se přesunete k jezeru Gadisagar, které je rezervoárem vody pro město již od roku 1367. Je příjemným výletním místem néjonom pro místní... Na březích stojí skupiny svatyň a královských hrobek. Odpoledne věnujete tzv. havélí ve městě. Jedná se o Patwon, Salim Singh a Nathmalji - tři kupecké domy pod ochranou UNESCO, jenž jsou hlavní atrakcí Džajsalméru.  

Podvečer vás čeká jízda na velbloudovi a západ slunce v písečných dunách.

Tento den vás čeká cesta do „modrého města“ Džódhpuru. Zde navštívíte impozantní pevnost Méhrangarh, rozkládající se na skále v neuvěřitelné délce 5 km. Další zastávka je u bílého mramorového památníku Džasvant Thadá mahárádži Džasvant Singha II.

 

Po snídani se vydáte do romantického města Udajpur. Cestou se zastavíte ve vensičce Ranakpur abyste spatřili krásny rozlehlý džinistický chrám Čaturmukha Dharanavihára. Celý komplex působí jako z cukru - bílý mramor zdobí nespočet reliéfů, soch, krajek, rozet a člověk se jen diví nad zučností stavitelů. Do Udajpuru přijedete pozdě odpoledne.

Udajpur známí i jako "Město jezer" se rozkládá na úbočí pohoří Aravalí, jenž se táhne až k Džajpuru. Je příjemným a poklidným místem na březích jezera Pičóla. Hlavní dominantou je stále živý mětský palác, za návštěvu stojí zahrady Sáhélijón kí Bárí a večer zhlédnutí tradičního loutkového představení.

Pokud budete mít chuť a čas, můžete odpoledne zamířit do nedaleké vesnice Éklingdží s komplexem 108 starověkých šivaistických chrámů.

Dnešní den se přesunete do hlavního města Rádžasthánu - Jaipur.

Ráno si uděláte fotografickou zastávku u Paláce větrů: Hava Mahal, který má nádhernou fasádu, a to vše před cestou k impozantní pevnosti Amber. Pevnost, jako většina takových, se nachází na vrcholu kopce, a tudíž nabízí nádherný výhled na staré město dole. Odpoledne budete procházet královským městem Jaipur. K nejvýznamnějším zdejším památkám patří muzeum City Palace, které má vynikající sbírku kostýmů celého státu Rádžasthán, zbrojnice Mughal a Rajput, komplex observatoří Jantar Mantar či místní barevné bazary.

Po snídani se vydáte směrem na Ágru se zastávkou ve Fatéhpur Síkrí. Město bylo postavené velkým mughalským panovníkem Akbarem, z vděčnosti za potomka - syna, i jako prostor pro setkávání se učenců a představitelů různých náboženských vyznání. Mělo být novým centrem Mughalské ríše, bohužel nedostávalo se mu vody a záhy tak bylo opuštěno. 

Po příjezdu do Ágry vás čeká návštěva Tádž Mahalu.

 

Dopoledne návštívíte tzv Červenou pevnost, jenž je vynikajícím příkladem mughalské architektury. Odpoledne se přesunete do Dillí a podle času odletu z Indie strávíte část noci v Dillí, nebo pojedete přímo na letiště k odletu.

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Dzodhpur
Dzodhpur Ganesa na zdi
Horke okurky
Dzajsalmer Dzina
Ruzova a ruzovejsi
Prodavac zeleniny
Radzasthanske naramky
Radzasthan tvare Il
Udajpur
Radzasthan tvare Ill
Dodhpur a Delahaye
Odpoledni kafe
Dzajsalmer
Turbany
Stupnovita studna
Zed palace
Radzasthan tvare I
  • Královské městečko v oáze uprostřed pouště je plné barů a restaurací na střechách a mnoho z nich nabízí až neuvěřitelné výhledy na jezero, pevnost, na zbytek města nebo do uzoučkých uliček. Je libo ochutnat rádžasthánské speciality nebo snad objevit, co se skrývá v „magic lassi“?
  • Kdo se bojí, nesmí do lesa. Věděli jste, že podle pověstí nejstrašidelnější místo v celé Indii leží kousek od Džajpuru? Z pevnosti Bhangarh dnes zbyly ruiny kdysi královského města, které je už po dlouhá léta zahaleno tajemstvím. Bhangarh je lákadlem nejen pro nadšené lovce duchů či dobrodruhy, ale také pro ty, kteří mají rádi klid a přírodu prorůstající trosky dříve nádherných obydlí.
  • Kdybyste si mysleli, že se v poušti chovají jen velbloudi, byli byste v Nawalgarhských stájích rychle vyvedeni z omylu. Jsou to právě vyjížďky na koních, které patří mezi oblíbené aktivity v regionu Šékhávatí. Víte, že márvárské plemeno koní se vyznačuje ušima se špičkami zatočenými k sobě?
  • Přijďte se zchladit půllitrem piva na terasu Café the Kaku, věhlasné kavárny a restaurace, ze které budete mít výhled jako pán města! Vyberte si z menu mezinárodní i tradiční rádžasthánské kuchyně na co máte právě chuť, pohodlně se usaďte na válendu a pozorujte město při setmění, nerušeni ničím než čišníkem s otázkou, jestli si dáte ještě jedno.
  • Co by to byl za výlet do Džódhpuru bez návštěvy Starého města. Významnou památkou je hodinová věž obklopena rušným tržištěm s tradičními regionálními produkty. Sošky, šperky, krabičky se zrcátky nebo vyšívané látky a koření jsou chloubou místních obchodníků, kteří se přetrhnou, aby s vám něco prodali. Zkuste, jak vypadá hedvábná „kurta“ k džínám - stylově, že ano?!
Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x