Scroll

Zahrady a parky Petrohradu


architektonická perla, město širokých bulvárů, kaváren a restaurací, impozantních chrámů a paláců, hustá síť vodních kanálů a nad ní klenba nádherných mostů a lávek.

Zahrady a parky Petrohradu

 

Ukázka carské minulosti Ruska nedílně spjatá s parky, zahradami a vůbec zelení, která v Petrohradu zaujímá více jak 40% města. To vše činí z „Pitěru“ nejen město vyhledávané turisty, ale hlavně příjemné místo pro život jako takový. Pokud bychom nahlédli do statistiky, dověděli bychom se, že městští zahradníci v současnosti pečují o více než 31 tisíc hektarů zeleně což je 65 m2 na jednoho obyvatele města. Pěkné číslo, viďte? Tak pojďte s námi do některého z parků.

Nejstarším, a i nejslavnějším z petrohradských parků je Letní zahrada, založená v roce 1704 na popud Petra Velikého. Ten našel zalíbení ve francouzských Versailles a projektem „své“ zahrady pověřil architekty Rastrelliho a Trezziniho. Zahrada je doslova posetá kašnami, pavilóny a nádhernými italskými sochami, jejichž počet se v 18 st. vyšplhal na 250. Zajímavostí zahrady je impozantní kovový plot, který byl postupně budován od roku 1780 a stal se svědkem pokusu o atentát na Alexandra II.

Na druhém místě v popularitě míst vybízejících k odpočinku je Alexandrovská zahrada. Ta se i díky své jedinečnosti dostala na seznam UNESCO. Zahrada leží v samotném centru Petrohradu mezi budovami Admirality a náměstím Děkabristů, kousek od Měděného jezdce. Rusové jsou známí svým vztahem k literatuře, hudbě a obecně umění a Alexandrovská zahrada je toho důkazem. V 19 st. zde byly instalovány busty čtrnácti významných osobností kulturního života ale i vědy – jako byli hudební skladatel M. Glinka, spisovatelé N.M. Karamzin, M.J. Lermontov, polyhistor M.V. Lomonosov a další. Není se proto čemu divit, když na lavičce u fontány sedí vedle Gogola i dívka s Revizorem. 

Velmi oblíbenými jsou také méně formální místa, jako lesoparky Sosnovka a Udělnyj. Povedené ukázky původní krajiny zapojené do zeleně současného města.

Naopak flóru z celého širého světa představuje Botanická zahrada se svým arboretem a 25 skleníky – ano, celkem přes 1ha pod střechou. Při prohlídce uvidíte až 7500 různých druhů stromů, keřů a bylin. 

Nesmíme zapomenout na parky u paláců Carskoe selo a Petrodvorec – monumentální díla zahradní, nebo spíše krajinářské architektury kousek dál za městem. V prvním případě více než 500 ha skvostných zahrad a parků a ve druhém kombinace stovek fontán a vodotrysků uprostřed zeleně na břehu Finského zálivu.

Ale nejen velké městské veřejné parky a zahrady tvoří kouzlo a atmosféru Petrohradu. Nejlépe poznáte místní a jejich život při běžném setkání na lavičce ve vnitrobloku či u dětského hřiště v parčíku bez turistů a ruchu ulic. Budete-li mít chuť a čas, můžete nahlédnout do několika skrytých pokladů, kam běžně turisté nezavítají – ať už to budou 2 kouzelné parčíky ve dvoře domu č.46 na Litejnom bulváru, založené v roce 1905; zahrada usedlosti básníka Děržavina, Izmailovská zahrada na nábřeží říčky Fontanky, či trochu opomíjené visuté zahrady Ermitáže. Vždyť málokoho by napadlo jít do Ermitáže nejen za uměleckými skvosty, ale i zelení. 

Petrohrad je kosmopolitní město mnoha tváří, které nabízí svou otevřenou náruč všem, kdo chtějí poznat atmosféru imperiální moci s příchutí francouzského šarmu. Pokud by se Vám v podvečer zastesklo po kousku živé krásy, nebo byste jenom tak chtěli rozvonět pokoj kyticí, všudypřítomné prodavačky květin, jsou připraveny vás kdykoliv potěšit kytkami z celého světa. Ono, květy jsou jaksi nedílnou součástí ruského životního stylu.

Poslední místo:

Otevírámé nový termín:

Zahrady a parky Petrohradu Zahrady a parky Petrohradu Zahrady a parky Petrohradu Zahrady a parky Petrohradu
          
Letní zahrada Marsovo pole Zahrady a parky Petrohradu Zahrady a parky Petrohradu
 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x