Říká se jí Taprobane, Seredíp, Cejlon, Lanka – kapka upadlá z cípu jižní Indie nebo spíše Perla Indického oceánu. Sri Lanka je svěží ostrov, země ohromující přírodní krásy, jejíž legendární drahé kameny, koření a strategické námořní postavení udělali z této země ostrov „štěstí“. Nebo šťastný ostrov? Výklad necháme na vás s vědomím, že „Sri“ (ze sanskrtu a správně šrí) znamená štěstí, šťastný, zářivý a „Lanka“ ostrov.

V průběhu staletí zakotvili u březích Sri Lanky mořeplavci objevitelé Klaudios Ptolemaios nebo Marco Polo. Zakládali zde své koloniální panství Portugalci, Holanďané i Angličané. Cejlon se stal domovem a inspirací pro řadu osobnosti jako např. spisovatele Paula Bowlese, Arthura C. Clarka, Michaele Ondaatje, architekty Cecile Balmonda, Geoffrey M. Bawu nebo obchodníka Thomase Liptona.

Dnes, po dlouhém období občanské války potencované národnostním konfliktem mezi tamilským a sinhálským obyvatelstvem, vládne na Sri Lance mír a křehká stabilita. Srí Lanka láká návštěvníky na svěží čajové plantáže kolem Nuwara Eliya, na kulturní srdce ostrova Kandy s chrámem Buddhova zubu, na sloní sirotčince, jeskyně v Dambulle i nedalekou pevnost „Lion's Rock“ v Sigíriji, na královskou Annurádhapuru i hezké pláže. Koncentrovanost a přitažlivost zajímavých míst dělá ze Sri Lanky mimořádně atraktivní destinaci. Navíc lze na Lanku cestovat celoročně, jenom je potřeba s ohledem na monzuny zvolit správnou stranu ostrova pro odpočinek na pláži.

Hotely


Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x