To nejlepší z Indočíny

Indočína, nebo jinak také Francouzská Indočína se skládá ze zemí Vietnam, Laos a Kambodža, které byly dříve součástí francouzského impéria. Za svůj název region vděčí prolínání kulturních vlivů Indie a Číny, díky nimž se stal jedinečnou destinací snoubící až nepředstavitelnou směsici různorodých prvků. Kdyby zdejší přírodní diverzita soutěžila s tou kulturní, byl by to velmi napínavý a vyrovnaný závod.

Intro image

Vydejte se s námi do srdce jihovýchodní Ásie a poznejte tu pravou exotiku s podivuhodnou historií a nechte se vtáhnout atmosférou ulic nadčasových měst i časem zapomenutého venkova. Hned na první zastávce v metropoli Ho Či Minovo Město nebudete ušetřeni interaktivní hodiny dějepisu, kdy si budete moci projít partyzánské tunely z dob Vietnamské války. Následovat bude program z mírumilovnějšího soudku, tedy poznávání architektonických zajímavostí města, jakou je například jmenovkyně francouzské katedrály Notre Dame. Vietnamská cesta bude pokračovat návštěvou plovoucích trhů Cai Be a následně přesunem směrem na sever, kde podlehnete kouzlu vietnamského venkova. Návštěva země by se neobešla bez zastávky v hlavním městě Hanoji, politickém centru Vietnamu již od 11. století, a zátoky Ha Long, která je snad nejfotogeničtějším místem na světě.

Přistáním ve městě Luang Prabang se ponoříte doprostřed hluboké džungle vnitrozemí jihovýchodní Asie. Buďte chvíli pozorovateli tradičního způsobu života místních usměvavých obyvatel, pro které koncept času nic neznamená. Spiritualita Laosu vás uchvátí stejně jako jeho neuvěřitelná příroda, ať už jde o rýžová pole, jeskyňové komplexy Pak Ou nebo vodopády Kuang Si.

Do třetice všeho dobrého na vás čeká Kambodža se svým osmým divem světa, chrámovým komplexem Angkor. Ani zde nebude chybět pobyt na venkově a interakce s farmáři, díky kterým se toho dozvíte spoustu o tropickém zemědělství i skromném životě zemědělců.

Co očekávat

17 dní/16 nocí

„Opravdová cesta poznání nespočívá v hledání nových míst, ale v získání nových očí.“

                                                                                                 — Marcel Proust

Po příletu do Ho Či Minova města, bývalého hlavního města francouzské Indočíny, kdysi známého jako Saigon, zamíříte do hotelu. Pokud budou pokoje již k dispozici, odpočitene si po dlouhém letu. V opačném případě na vás čekají první pozoruhodnosti hlavního města.

Ráno zamíříte k tunelovému komplexu Cu Chi, postavenému vietnamskými partyzány během Vietnamské války s USA. Do města se vrátíte v odpoledních hodinách. Poté se vydáte na prohlídku této rychle se rozvíjející a stále rostoucí metropole. Mezi historické pamětihodnosti patří pošta Old Saigon, katedrála Notre Dame a Operní dům. Rušné čínské město s proslulou pagodou Thien Hau a trhem Cho Lon bude vaší poslední zastávkou tohoto dne.


Odpoledne máte možnost shlédnout představení tzv. nového cirkusu. "À Ố" je název show, která posouvá a překračuje všechny meze, které byly v minulých letech vytvořeny mnoha jinými uměleckými soubory téhož zaměření ve Vietnamu. Představení plné vizuálních efektů a vynikajících výkonů artistů vás jistě nadchne a zabaví po celých 60 minut. Hlavními rekvizitami představení jsou bambusové košíky a jejich použití v každodenním životě mnoha Vietnamců.

Ráno se vydáte ze Saigonu do malebné provincie Ben Tre, známé také jako země kokosových stromů. Na kolech se projedete krajinou, budete moci pozorovat běžný život zdejších obyvatel a klidnou, avšak obdivuhodnou krásu této oblasti. Z kola přestoupíte na loďku, kde si užijete plavbu po "palmovém kanálu". Během plavby uvidíte místní domy, aktivity lidí žijících u vody a také se zastavíte v "kokosové zahradě". Po plavbě bude jízda na kolech pokračovat mezi plantážemi. Po příjemné dopoledni s cyklistikou a lodičkou budete jistě připraveni pochutnat si na místních speciálitách.

Odpoledne bude váš den pokračovat plavbou po řece Ba Lai. Než zakotvíte v cíli dnešního dne – městě Cai Be, navštívíte manufakturu na zpracování kokosových vláken.

Po snídani se nalodíte na člun, tzv sampan a stanete se součástí plovoucího trhu – budete obklopeni desítkami člunů plných ovoce a zeleniny, které mezi sebou čile obchodují. Sampanem se dostanete do několika místních manufaktur, v kterých se dozvíte jak místní vyrábějí rýžovou pastu, kokosové bonbony nebo suší ovoce longan.

Odpoledne zamíříte nazpět do Ho Či Minova Města a přeletíte do Danangu, odkud budete pokračovat do nedalekého malebného města Hai An.
 

Po snídani se vydáte buďto na kole nebo autem do Tra Que, okouzlující vesničky na okraji Hoi Anu. Vesnice je pojmenována po sladké vonné zelenině, která dodáva nezaměnitelnou chuť každodennímu Pho. Na zdejší "zeleninové farmě" budete mít příležitost se na chvíli zapojit do práce s místními lidmi – zasadit si některou ze zelenin či bylin, nebo okopat záhonek. Kolem oběda se vrátíte do Hoi Anu a ponoříte se do malebných dlážděných uliček starého města. Hai An je díky svým starobylím čínským obchodníckým domům zařazen na seznam UNESCO.

Dopoledne přeletíte z Hoi Anu do hlavního města Vietnamu Hanoje. Přesunete se na hotel a pak na vás čeká prohlídka Hanoje – 36 tradičních uliček Starého města, jezero Hoan Kiem se Želví věží, Nefritovým chrámem a stejnojmenným ostrůvkem, který je spojený s břehem rumělkově červeným dřevěným mostem The Huc.

Dnes je v plánu celodenní prohlídka města, která bude zaměřena na řadu nejvýznamnějších turistických zajímavostí, včetně Ho Či Minova mauzolea, Jednosloupové pagody či Tisíciletého chrámu literatury, známého také jako první univerzita Vietnamu. Odpoledne navštívíte Etnologické muzeum, kde se můžete dozvědět o kostýmech, zvycích a každodenním životě 54 etnických skupin Vietnamu, či jednu z nejtypičtějších pagod v Hanoji,Tran Quoc.

 

Dopoledne zanecháte město Hanoj za svými zády a zamíříte do zátoky Zanořujícího se draka – známého Ha Long Bay, úžasného místa s 3000 vápencovými ostrovy, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Po příjezdu se kolem poledne nalodíte na loď s nabídkou čerstvých mořských plodů a dalších specialit vietnamské kuchyně. Noc strávíte s veškerým komfortem na palubě. 

Doporučujeme vám, abyste si tento den mimořádně nastavili budík na časnou hodinu, a vychutnali si tak nádherný pohled na zátoku při úsvitu. Po snídani na palubě se v poledne vrátíte na molo a odjedete zpět do Hanoje, odkud přeletíte do Luang Prabangu v Laosu, města zapsaného na seznam UNESCO. Po příletu se ubytujete a zbytek dne můžete strávit dle vlastního uvážení odpočinkem nebo prozkoumáním nejbližšího okolí.

 

Ceremoniál Tak Bat (průvod mnichů) je zážitkem, pro který nebudete litovat časného vstávání když brzy ráno vyrazíte do chrámu Wat Nong, abyste tento tradiční obřad shlédli na vlastní oči. Během ceremonie oddaní místní obyvatelé pokleknou na chodník, nabízejíce procházejícím mnichům různá jídla. Celý průvod a obdarovávání probíhá zcela beze slov .


Po snídani začnete poznávat město, jež bylo za starověkého království Lan Xang přezdíváno Korunním klenotem země. Luang Prabang je kouzelným místem na levé straně Mekongu, které si zachovalo svou dlouhodobou pověst jako bašta laoské kultury s nádhernou přírodou kolem. Vaše prohlídka dnes zahrnuje návštěvu významného Wat Mai z roku 1796, zvýrazňujícího půvabnou architekturu Luang Prabang. Navštívíte také Královský palác, který je dnes Národním muzeem.


Odpoledne vyrazíte k cca 50 km vzdáleným vodopádům Kuang Si a pokud to počasí dovolí, budete se moci ve vodopádech vykoupat. Cesta je lemována rýžovými poli a vesnicemi, z nichž v některé se určitě zastavíte. Do Luang Prabangu se vrátíte pozdě večer.

Po snídani budete pokračovat v průzkumu města. Navštívíte okouzlující chrám Wat Xieng Thong postavený v letech 1559-1560 králem Setthathiratem; Wat Visoun, nejstarší chrám ve městě, postavený v roce 1512 s filigranskými dřevěnými okny i Wat Ahamem, vedle kterého stojí dva strážci  – mohutné banyány.

Po obědě poplujete člunem proti proudu Mekongu k jeskyním Pak Ou, které ukrývají stovky sošek Buddhy. Z jeskyní je hezký výhled na Mekong, která se zde mísí s řekou Ou. V podvečer se vydáte zpět do Luang Prabangu a vychutnáte si západ slunce nad Mekongem.
 

Dnes vás čeká přelet z Luang Prabangu do Siem Reapu v Kambodži, vstupní brány ke komplexu Angkor Wat. 

Po snídani vás čeká výlet do Kompong Khleang – největší plovoucí vesnicí, či spíš už město v provincii Siem Reap. Nachází se asi 55 km od Siem Reapu na jezeře Tonle Sap a zatím je uchráněno od masové turistiky, která míří do bližších plovoucích vesnic na jezeře. Kompong Khleang je domovem pro více než 10 000 lidí, z nichž mnozí zde žijí po generace.

Tonle Sap (doslova "Velké jezero") je největším jezerem a říčním systémem v jihovýchodní Asii a pro Kambodžany životní tepnou země. Jezero je jedinečné i proto, že v něm voda mění dvakrát ročně směr. Výsledkem je, že dno jezera klesá během období sucha, ale v letních měsících se díky sedimentům může zvýšit až o 10 metrů, co způsobuje obrovské kolísání hladiny. Z tohoto důvodu jsou vesnice na Tonle Sap považovány za „plovoucí“ – domy, zejména v Kompong Khleang, jsou buď na chůdách, nebo se doslova vznášejí díky použití prázdných benzínových nádrží jako pontonů. Ekosystém Tonle Sap byl zařazen na seznam UNESCO. 
Večer se můžete těšit na tradiční khmérskou taneční show spojenou s večeří. Tanečníci vás svým tancem a zpěvem provedou angkorskými paláci i rýžovými políčky.

Rozsáhlý komplex Angkor se nachází uprostřed lesů a zemědělské půdy severně od Tonlé Sap a jižně od horského hřebene Kulen, poblíž moderního Siem Reapu. Angkor byl svého času centrem Khmérské říše a svůj nejvetší rozkvět zažíval mezi 9. a 15. st.n.l. Chrámů v oblasti je více než tisíc a pohybují se v měřítku od nepopsaných hromádek cihelné sutí roztroušených po rýžových polích až po monumentální Angkor Wat. Mnoho chrámů již bylo obnoveno a společně tvoří nejvýznamnější místo khmérské architektury. Angkor se dělí do dvou oblastí –  Angkor Wat a Angkor Thom, které jsou obě na seznamu UNESCO.

Dnes se vydáte prozkoumat Angkor Wat – nejrozsáhlejší chrámový komplex na světě. Angkor Wat oplývá jedinečnými basreliéfy a věžemi stoupajícími do nebes. Komplex vzikl v 12. st. a byl zasvěcen hinduistickému bohu Višnovy. Posléze navštívíte Banteay Srei – červený pískovcový chrám, známý jako Citadela krásy a nakonec klášter Ta Prohm. Znáte ho možná z filmu Tomb Rider – magická stavba prorostlá bujnou vegetací džungle.

Večer se neobejde bez posezení v některém z mnoha barů a restauraci na nikdy nespící Pub Street.

Ráno se vydáte do Angkor Thomu, druhé části komplexu Angkor. Nejznámější stavbou je zde Bayon. Jedná se o buddhistickou stavbu mnoha tváří a to doslova. Můžete zde napočítat 54 gigantických věží a na nich až 216 usmívajícími se tváří Avalókitéšvary. Poté navštívíte Sloní terasu – prostranství, které sloužilo jako audienční síň.  Neopomenete ani terasu krále Lepera, kterou lemují basreliéfy překrásných nebeských víl apsar. 

Odpoledne vás čeká přejezd na letiště a odlet do ČR.

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Švadleny
Buddha
Kluk
Doprava Saigon
Jídlo
Angkor a mlady mnich
Saigon skolka
Halong Bay kajaky
Luang Prabang
Plovoucí trh
Mniši
Lode v Saigonu
Siem Reap
Mangostan
Danang most
Vejce z popela
Halong
Angkor Bayon
Hoi An
Bagetka Bahn mi
Hue
Nocni Hociminovo mesto
Luang Prabang holcina
Kuang Si
Hoi An lampiony
Plagat ze Saigonu
Lecivy spiritus
Siem
  • Saigonský Opera House, neboli městské divadlo Ho Či Minovo Město, je skvostem francouzské koloniální architektury. Postaveno v roce 1897, je domovem místního symfonického orchestru a baletu. Do opery se však můžete přijít podívat také na kulturní představení Teh Dar, které je směsicí akrobacie, tance, divadla a lidového folklóru.

  • Čínská čtvrť v Saigonu a její trh Binh Tay je rájem pro ukojení nákupní horečky. Binh Tay je největším tržištěm ve městě, hemžícím se nespočtem prodejců nabízejících nejrůznější sortiment zahrnující keramiku, květiny, suvenýry, ale i široký výběr vietnamských delikates.

  • Duchovní zážitek z poklidného Luang Prabangu by bylo možná třeba trošku okořenit a právě k tomuto účelu je tu rozseto hned několik příjemných barů. Jedním z nich je v aleji stromů schovaný bar Utopia. Úžasný prostor, skvělá hudba, chutné jídlo a pohodová atmosféra jsou neodolatelným lákadlem, které vás vytáhne i z pohodlí hotelu.

  • Les Artisans d’Angkor je sociální podnik pomáhající vytvářet pracovní příležitosti na venkově a zároveň zachovávat staré khmérské umění a řemesla. Jejich prodejnu najdete ve městě Siem Reap a vedle koupě jedinečných produktů pro vás bude připravena možnost zúčastnit se workshopu a něčemu praktickému se přiučit.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x