Mt. Everest Base Camp

Himálaj je domovem nejvyšších vrcholků planety a jeho střechu tvoří ledovce a strmá údolí, jimž dominuje hora s velkým H, a tou je 8848 metrů nad mořem vysoký Everest. Zemí, která má tu čest rozléhat se v úpatí tohoto obra je Nepál, jehož obyvatelé vás mile rádi provedou na vaší dobrodužné expedici.

Intro image

V Nepálu bude vaší první stanicí tradičně Káthmandú, kde si před výšlapem do hor budete ještě moci užít ruch plných ulic a blíže prozkoumat zdejší historické i náboženské památky, kterými jsou například buddhistické stúpy, hinduistické chrámy, ale i palácové architektonické skvosty.

Pak se přesunete výše do hor a ta pravá expedice začíná. Krásu Nepálské přírody poznáte nejprve ve výšce zatím pouhých dvou a půl tisíce metrů. Postupným stoupáním se před vámi rozkryjí malebné vesničky v popředí hustých barevných lesů. Výšlap bude zvolněn odpočinkovými bloky, při kterých naberete síly a také se budete moci postupně aklimatizovat na náhlé změny nadmořské výšky. Trek bude pokračovat výše přes magickou krajinu, na které si můžete lehce všimnout, jak se mění se stoupáním. Sportovně laděný program obsahuje kulturní vsuvky, jako je třeba návštěva kláštera Tengboche. Vystoupáte do Everest Base Campu ležícího ve výšce 5364 m.n.m., jehož zdolání si můžete zapsat na seznam osobních úspěchů! Vrcholem treku však bude zdolání Kala Patharu (5550 m.n.m.) a svítání nad Everestem. Sestup vám rozkryje další nádherná panoramata regionu, jehož návštěva bere dech.

Co očekávat

19 dni/17 nocí

Protože na konci života nebudeš vzpomínat na to, jak jsi seděl v kanceláři nebo sekal zahradu. Takže zvedni zadek a zdolej tu zatracenou horu.”

                                                                                           — Jack Kerouac

Po příletu se ubytujete a se setkáte s místním průvodcem, který vás seznámí s programem treku. Večer vás čeká tradiční nepálská večeře s kulturním programem - tanci a zpěvy z různých koutů Nepálu.

Po snídaní se vydáte na prohlídku Káthmándú. Prohlédnete si slavnou buddhistickou stúpu Svajambunáth, známou také jako Opičí chrám na vrcholu káthmándského údolí, odkud je úchvatný výhled na celé údolí a okolní hory.

Tento chrám přitahuje buddhisty a turisty z celého světa. Svajambhunáth je nejstarobylejší a nejzáhadnější svatyní v celém údolí. Její vznešená bílá stavba s lesknoucí se zlatou špičkou je vidět ze široka daleka. Následovat bude Pašupatináth, chrám boha Šivy. Jedná se pravděpodobně o pro hinduisty nejslavnější chrám na indickém subkontinetu. Před chrámem se nachází krematorium, kde jsou tradičním způsobem spalována mrtvá těla. Po prohlídce Pašupatináthu navštívíme úžasné Durbar Square v Patanu, jeden z nejúžasnějších příkladů tradiční nepálské architektury staletých chrámů a paláců.

Po téměř vyhlídkovém přeletu do Lukly se setkáte se svými šerpy a po krátké přestávce na čaj vyrazíte směrem na sever vzhůru údolím Dudhkóši. Z malé náhorní plošiny se spustíte do zalesněného údolí. Dnešní procházka bude velmi krátká a lehká. Přesto však rozdíl v nadmořské výšce oproti Káthmándú může být trochu znát. Po obědě se vydáte na sever směrem k Phakdingu ( 2650 m.n.m.). První noc strávíte v této osadě, odkud se Vám naskytnou nádherné výhledy.

Stoupání do Namčhe Bazáru mezi farmami a vesničkami. Cesta směrem na sever k Dudh Kosi vás povede skrz nádherné lesy rhododendronů, borovic a magnólií. Překročíte západní rameno řeky Bhote Kosi a začnete stoupat k Namčhe Bazáru. Namche je pulsující šerpská vesnice, kde se každý týden obyvatelé okolních vesnic scházejí na tradičním trhu, aby prodali své výpěstky.

Dnešek využijete k aklimatizaci a nabírání fyzických i mentálních sil pro další pokračování. Doporučujeme strávit den aktivně, např. výletem k Thame, nebo Syanboche, dobrá aklimatizace vám pomůže na další cestě.

Cesta z Namche do Tengboche je neuvěřitelně nádherná. Stále podél Dudh Kosi a s Thamserku, Kantegou, Ama Dablamem a Lhotse vypínajícími se v popředí Vás cesta povede mezi rhododendronovými lesy, kolem mani kamenů, stúp a lanových mostů přes řeku.

Po snídaní navštívíte nádherný klášter Tengboche. Láma Vám povypráví příběh o Yettim a bude-li to možné, shlédneme modlitbu. Poté sestoupíme zpět do lodže a po obědě se vydáte do Dingboche jedním z nejkrásnějších údolí na světě. Přenocujete v Dingboche.

Dnešní den druhým aklimatizačním. Vystoupáte k Imja Khola, nebo na Nagarzhang Peak, malým vesničkám, odkud se otevírají výhledy na Island Peak, Ama Dablam a zvrásněné ledovcové stěny obklopující sedlo Amphu Lapcha.

Stoupání k Everest Base Campu vás povede skrz alpinské louky a letní jačí pastviny směrem k moréně ledovce Khumbu přes ledovec Changri. Výhled na Nuptse a fascinující západ slunce vás budou provázet při příchodu do Lobuche.

Dnešní nastoupané metry jsou výzvou, z treku z Lobuche do Gorakshepu budete nadšeni. Budete stoupat ledovcem Khumbu přes ledovec Changri a až do Gorakshepu budete obklopeni nádhernými výhledy. Pokud budete mít dostatek sil, uděláte si odbočku k Everest BC. Přenocujete v Gorakshepu.

Pokud se budete cítit dobře, vyrazíte po půlnoci na Kala Patthar, odkud si při východu slunce užijete ty panoramatické výhledy na celý region Everestu. Kala Patthar je význačným místem na jižním hřebenu Pumori. Stoupání k němu začíná v Gorakshepu, někdejším base campu Everestu. Po návratu do lodže se nasnídáte a začnete sestupovat do Pheriche.

Dnešní šlapání není příliš náročné na stoupání a klesání, víceméně budete stále pozvolna klesat mezi lesy až do Phortse. Phortse je nádherná vesnice v regionu Khumbu s fantastickými horskými sceneriemi. Pokud budete mít chuť, můžete si popovídat s místními obyvateli a zpříjemnit si tak dnešních 5-6 hodin na cestě.

Po snídani vyrazíte na cca 1,5 hod trek směrem k Khumjungu ležícímu na úpatí posvátné hory Khumbi Yul Lha, podle které je pojmenován i celý region. Místní klášter je proslavený jako místo, kde je k vidění domnělý skalp známého Yetiho. Na odchodu z Khumjungu si prohlédneme školu, kterou zde založil sir Edmund Hillary a  která stále udržuje jeho odkaz a skvělou práci. Budeme pokračovat směrem k Namčhe, kde strávíme několik hodin před další cestou do Monjo. Při stoupání k vrcholům jste nemohli přehlédnout spoustu úžasných výhledů na Namčhe. Je zde velmi výrazná hranice lesa, jak jste si jistě všimli při cestách po okolí. S ubývající výškou se okolní krajina stále více zelená a přibývá i nádherných vodopádů a potoků.

Dnes vás čeka strmý sestup k řece Dudh Kosi. Zbytek cesty bude spíš na pohodu až do  cesta zpět do Lukly. Konec vašeho treku a loučení s nosiči oslavíte v čajovně s pohledem upřeným na rozeklané vrcholky, kterých jste si minulé dny užívali.

Po přeletu do Káthmándú se ubytujete v hotelu a zbytek dne je volný pro poznávání města, nákupy a odpočinek v některé z mnoha čajoven a střešních restaurací.

Den, který je v programu jako rezervní pro případ špatného počasí či jiných nepředvídatelných událostí, strávíte odpočinkem či dalším objevováním zákoutí Káthmándú.

 

Dle času vašeho letu z Nepálu odjezd na letiště. Přílet do ČR zpravidla nasledující tj. 19. den.

Něco navíc

Modlitební praporky
Drak z Tengboche
Dědeček s kohoutkem
Pumori
Mnich
Cesta k do hor
Veselé holky na zápraží
Ama Damlam
Azalka
Mt. Everest
Mani kámen
Festival v Tengboche
  • Garden of Dreams, neboli Zahrada Snů, je klasicistní zahrada ležící v srdci Káthmándú. Je navržena podobně jako mnohé slavné zahrady evropských dvorů a ukrývá rybníčky, altány a hlavně pečlivě opečovávanou zeleň. Zahrada byla od svého zrodu v koloniálních dobách dlouho zapomenuta a až nedávno dostala znovu starý lesk a její klidná atmosféra kontrastuje se shonem okolního velkoměsta.

  • Oblíbené farmářské trhy najdete i v Káthmandú! Stánky s výběrem čerstvé zeleniny, medu, čatní, ale i dovozového sýra mísí chutě Evropy a Nepálu. Rozhodně nejde o velkou rušnou tržnici, ale spíše o několik stánků v parku, kde budete mít na výběr zboží dostatek klidu a pohodlí. Pro kulinářskou inspiraci si zajděte do přidružené restaurace La Sherpa, která vaří právě z čerstvých ingrediencí z trhu.

  • Věděli jste, že Nepálem se proslýchají legendy, že v rozlehlých horách Himálaje žije yetti? Stvoření podobné trochu člověku a trochu opici údajně žije v lesích pod vrcholky hor a řada dobrodruhů ho v minulosti prý již zahlédla. Zaostřete oči na okolní lesy, najděte záhadné stopy ve sněhu anebo se vyptejte místních a posbírejte střípky příběhu, který neomrzí.

  • Rušný Namče Bazár nabízí mnoho míst k povyražení a jedním z nejlepších je legendární Cafe Danphe bar. Bar s obrazovkami promítajícími dokumentární filmy o Everestu vás správně naladí do horalské nálady a s pivem v ruce a dobrým jídlem na stole si můžete vyměnit tipy s ostatními cestovateli, které na tomto populárním místě potkáte. Vkusný interiérový design zaručí příjemnou domácí atmosféru i na úpatí Himálaje.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x