Bhútán, Nepál, Indie

Od rozlehlých planin Indie až do vysokých hor Nepálu a Bhútánu, Indický subkontinent je místem kontrastů a exotických kultur opředených tajemstvím. Kouzelná města plná hašteřivého života jsou domovem ikonických paláců i chrámů, které nabízejí pohled do neznámého světa plného divů. Tyto země paradoxů leží pod „střechou světa“ a pod pokličkou kotle, ve kterém se vaří výrazně kořeněná směsice kultur.

Intro image

Cesta minulostí a současností Indie, Bhútánu a Nepálu je vsazena do 14 dnů s intenzivním programem. Z rušného velkoměsta Dillí, které se pyšní nespočtem starých památek, se přemístíte do klidem naplněného Bhútánu. Na cestě po Thimpu, Paro a Punakha se zatouláte až do spirituálního srdce země. Následně vás bude čekat dvoudenní zastávka v nepálském hlavním městě Káthmándú, kde budete mít možnost prozkoumat nejzajímavější místní pozoruhodnosti.

Z výšin hor sestoupíte opět do indických planin a na cestě do Džajpuru se zastavíte v pohádkové pevnosti Nímráná. Džajpur vám poskytne ochutnávku barevného státu Rádžasthán a vy poznáte místa, kde bydleli mahárádžové, jaké bohatství shromažďovali, ale také to, jaký cit měli pro architekturu, vědu i umění. Závěrečným zlatým hřebem výletu bude Ágra s nejznámější indickou stavbou, Tádž Mahálem, symbolem věčné lásky. Tato hrobka však není jediným skvostem, který Ágra nabízí. Před závěrečnou zastávkou v Dillí ještě navštívíte Červenou pevnost a kdysi velkolepé město Fatéhpur Síkrí.

Co očekávat

14 dní/13 nocí

„Žijeme v nádherném světě, který je plný krásy, půvabu a dobrodružství. Těch dobrodružství, která můžeme prožít, je bez konce, pokud je hledáme s otevřenýma očima.“

                                                                                                                  — Džaváharlál Néhrú

Přílet do Dillí po půlnoci nebo druhý den v brzkých ranních hodinách.

 

Ráno v Dillí začnete prohlídkou památek v části města Staré Dillí – v plánu je návštěva dillíjské Džama Masdžíd či projížďka rikšou kolem trhu jménem Čándní Čók. Uvidíte i známou Červenou pevnost. Poté budete pokračovat no Rádž Ghát, což je místo, kde byl zpopelněn Mahátma Gándhí a řada dalších významných osobností. Odpoledne navštívíte hrob mughalského císaře Humajúna a Kutub Mínár (nejvyšší minaret v Indii). Dále se můžete těšit na jízdu po bulváru Rádžpáth, kde uvidíte slavnou Bránu Indie. Jako poslední místo dne shlédnete prezidentskou rezidenci Ráštrapati Bhávan.

Let se uskuteční ráno. Po příletu na letiště Paro Aiport, nacházející se v hlavním městě Thimphu, vám prohlídka začne v Chuzomi, což je místo soutoku dvou místních významných řek Thimphu a Paro. Příjezd do hotelu je naplánován na pozdní odpoledne. Po zabydlení v hotelu navštívíte Memorial Chorten, vystavěnou k uctění odkazu bhútánského krále Jigme Dorji Wangchucka. Tento čorten slouží jako památník krále a zároveň je symbolem míru.

 

V Thimphu hned ráno navštívíte chrám Changangkha Lhakhang, který byl postaven ve 12. století. Centrální socha v tomto chrámu je neobvyklá svými 11 hlavami. Poté pokračujete návštěvou monumentální sochy Buddhy Šakjamuniho zvané Dordenma, situované na kopci v přírodním parku Kuenselphodrang. Tato masivní socha Šakjamuniho měří na výšku 51,5 metrů, je vyrobená z bronzu a z vnějšku je celá pozlacená. Je největší sochou Buddhy na světě . Při cestě zpátky do města uvidíte národní zvíře - takina. Později následuje exkurze do Národní knihovny Bhutánu. K večeru se můžete těšit na významnou buddhistickou stavbu, chrám Trashichhoedzong, jenž je centrem vlády a náboženství v zemi a kde sídlí král Bhutánu. 

 

Z města Thimphu se ráno přesunete do města Punakha, kde navštívíte chrám Chimi Lhakhang, známý také jako chrám plodnosti. Projdete se i místní vesnicí a můžete si tak udělát obrázek o každodenním životě zdejších obyvatel. Poté navštívíte Punakha Dzong, majestátní chrám, jenž v minulosti sloužil Bhutánu jako náboženské a administrativní středisko.

 

Během cesty si uděláte krátkou zastávku u chrámu Simtokha Dzong, který je střediskem pro výuku národního jazyka dzongkha. V městě Paro navštívíte stavbu Ta Dzong, původně sloužící jako strážní věž, nyní jako Národní muzeum. Muzeum má rozsáhlou sbírku starožitných maleb thangkh, oblečení, zbraní, brnění, předmětů pro domácnost a samozřejmě nechybí ani přírodní či historické artefakty.

 

Ráno se vydáte na pěší výlet ke klášteru Taktsang. O tomto klášteru se říká, že sem přijel na hřbetu tygra Guru Padmasambhava, aby zde meditoval po tři roky, tři měsíce, tři dny a tři hodiny, za účelem zbavení se zlých duchů. Díky této legendě se místu říká i Tygří hnízdo. Poté navštívíte pozůstatky dzongu Drukgyel, který byl svého času baštou bránící zemi před tibetskými nájezdíky. Následuje prohlídka jednoho z nejstarších chrámů v Bhutánu vůbec - Kyichu Lhakhang. Chrám hrál důležitou roli zejména při šíření buddhismu po celém Bhutánu.

 

Přesun letadlem z Para do Káthmándú, hlavního města Nepálu. Po příjezdu zamíříte do části města zvané Bhaktapur, která oplývá architektonickými zajímavostmi typickými pro toto údolí. Bhaktapur je krásný příklad architektury starého Nepálu. V plánu je i návštěva chrámu Čangu Narajan. Tento chrám, stojící na kopci nad rýžovými poli, je považován za nejstarší chrám země. Chrám samotný a jeho sochy jsou natolik zajímavé, že díky tomu byl zapsán na seznam UNESCO.

V Káthmándú navštívíte Svajambhunáth, jeden z nejúžasnějších buddhistických chrámů. Následuje prohlídka Pašupatináthu, jenž je velmi známý především díky svým “hořícím schodům” a jedná se o vůbec nejposvátnější hinduistickou památku v Nepálu. Prohlédnete si i stúpu Bodhnáth, která je pravděpodobně největší buddhistickou stúpou na světě. K večeru se projdete po náměstí Durbar, jenž je známé i díky hinduistické dětské bohyni Kumárí. Na úplný konec se podíváte do turistického centra Thamel, kde si budete moci zakoupit suvenýry.

 

Let z Káthmándú do Dillí v ranních hodinách. Z Dillí se přesunete do vesničky Nímráná, respektive přímo do stejnojmenné pevnosti Nímráná nad vesnicí. Můžete se těšit na rozsáhlý palácový komplex se dvěma bazény a úžasným večerním osvětlením, díky kterému oplývá obrovské opevnění nečekanou krásou a šarmem. Zbytek dne již bude ve volný.

Podíváte se do "růžového" města indického státu Rádžasthánu Džajpuru. Zastavíte se v Havá Mahal neboli Paláci větrů. Návštěva městského paláce zahrnuje prohlídku působivé palety zbraní a textilií z různých etap historie Indie. Vedle návštěvy paláce vás jistě zaujme i pozoruhodná stavba Džantar Mantar, nebo-li Královská astronomická observatoř z 18. století.


 

Z města Džajpur se vydáte do pevnosti Ambér, kam vystoupáte na sloním hřbetu. Tato nádherná pevnost je vynikající ukázkou mughalské architektury. Dále budete pokračovat do Abhanérí k jediněčné stupňovité studni a následně do opuštěného města z červeného pískovce Fatéhpur Síkrí, postavené Akbarem Velikým v 16. století. Toto město sloužilo krátkou dobu i jako hlavní město  Mughalské říše, než se opět královský dvůr přesunul spět do Ágry.

Brzy ráno navštívíte slavný pomník lásky Tádž Mahal, abyste vychutnali jeho atmosféru při východu slunce. Po návratu do hotelu vás bude čekat snídaně. Po snídani navštívíte ohromující pevnost Ágra Fort, kde můžete prozkoumat nádherné paláce a zahrady uvnitř této pevnosti. Poté již bude následovat přesun na letiště v Dillí. V nočních hodinách odletíte zpět do Prahy.

 

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Palác větrů, Džaipur
Apsara v Thimpu
Na jednom z mnoha festivalů v Thimpu
Falus
Tádž Mahal
Thimpu dzong
Květ nimózy
Moma
Tradiční bhútánske sukně
Punakha
Strdimil
Svajambhunáth stúpa
Tygří hnízdo
Thukpa
Přelet nad Himalájí
  • Dillí je gurmánským rájem nejen co se stravování na ulici týče. Ve městě se také nachází restaurace s michelinským kuchařem, která vytříbeně kombinuje chutě Indie se světovými delikatesami v přijemném prostředí s profesionální obsluhou. Nebo je snad libo francouzské kuchyně a tataráku v bistru na kraji parku? V Dillí není nic nemožné.

  • Kdysi byl tento chrám v Káthmándú proslulý skvostným vyřezáváním a architekturou, ale dnes je spíše známý jako domov žijící bohyně. Malá holčička je vždy po několika letech vybírána, aby představovala inkarnaci bohyně Durgy a na návštěvníky vyhlíží z oken hlavně ráno a v podvečer. Mnozí věří, že se v jejím výrazu skrývají odpovědi na všechny otázky, které člověku přijdou na mysl.

  • Tradičně lovci hadů, obyvatelé kočující z místa na místo kam je vítr zavane, lidé nespoutaní a tajuplní. Je řeč o lidech z kasty Kalbelíja, kteří se kromě prodeje hadího jedu a sbírání medu živí také tanečními vystoupeními. Krásné kalbelíjanky napodobující točením sukně pohyby kobry vás zhypnotizují svým pronikavým pohledem a možná i vyzvou k tanci. Najděte restauraci, kde se dnes večer kalbelíja tančí.

  • Fatéhpur Síkrí, ležící nedaleko Ágry, bývalé hlavní město Mughalské říše, které, ačkoliv je dnes městem duchů, patří do kulturního dědictví UNESCO. Sám císař Akbar, když dal město postavit, prohlásil, že se bude jednat o nejkrásnější město na světě. Jeho ambice rozhodně stojí za posouzení.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x