Myanmar nebo Barma?

Říká se, že Myanmar je branou mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. Neobjevený kout světa, tak mnozí označují někdejší Barmu, jenž se otevřela západním turistům teprve v r, 2012. Myanmar je známý tím, že patří mezi „nejbuddhističtější“ země světa – žije zde nejvíc buddhistických mnichů a mnišek v poměru k počtu obyvatel. Čekají nás stovky pagod, prastarých i moderních chrámů, pozůstatky starověkých království, tradiční odlehlé vesnice i rychlým tempem se rozvíjející města.

Intro image

Tato stále ještě tolik neobjevená autentická země vás přivítá v hlavním městě, ve kterém se ponoříte hluboko do jedinečné duchovní atmosféry jihovýchodoasijských tropů. Z krás památek Yangonu, dříve také zvaného Rangoon, vás budou oči přecházet a následně si při prohlídce archeologických nalezišť v nedalekém Bago uvědomíte relativitu času při náhledu do neuvěřitelně bohaté historie oblasti. Abyste si vydechli mezi poznáváním bohaté historie a architektury této země, poplujete v první půlce vaší cesty vodními zahradami jezera Inle a v druhé pošlapete horami i tradičními vesničkami Národního parku Nat Ma Thaung k tetovaným ženám etnika Čjin.

Neunikne vám rozmanitá kultura okolí slavného libozvučného města Mandalay, ani pagody a stúpy magického chrámového města Bagan. Z omamného zážitku v džungli chrámů budete mít možnost vystoupat nad jejich věžičky v horkovzdušném balónu a nechat si rozbušet srdce snad jedním z nejkouzelnějších pohledů na světě.  Města i vesnice, dobrodružství i nebeský klid - to vše na vás v Myanmaru čeká s otevřenou náručí a rozhodně nemusíte mít strach, že budete jedním z hustého davu turistů, neboť tato země jimi zatím ještě není tak posetá.

Co očekávat

16 dní/15 nocí

„Tohle je Barma a bude zemí, již podobnou jsi ještě nikdy nepoznal."

                                                                                                        — Rudyard Kipling

Dle času příletu do Yangonu se přesunete na hotel, kde se buď přímo ubytujete, nebo si jenom složíte věci a osvěžíte se po dlouhém letu.

Dnes vás čekají zajímavosti hlavního města Myanmaru: Sule Paya stúpa postavená před více než 2000 lety, jež byla svědkem mnoha historických událostí. Chauk Htat Gyi pagoda s ležícím Buddhou o délce 66 m. Karaweik, palác na jezeře Kandawgyi, který je nesen dvěma mýtickými ptáky. Trh Bogyoke (Scott Market) – nejslavnější tržiště a přímo bludiště barevných uliček plných suvenýrů – od lakovaného dřeva přes shanské tašky po trička a dále k drahým kamenům. Den zakončíte jednou z nejpozoruhodnějších světových památek, a to Shwedagon pagodou, ikonickým symbolem země. Nocovat budete v čínské čtvrti, která večer nabízí množství pouličních stánků s nejrůznějšími dobrotami, a tak dle chuti a únavy budete mít prostor pro experimentování…

 

 

Po brzké snídani pojedete cca 1,5h (80 km) do městečka Bago, jednoho z nejbohatších archeologických nalezišť v Myanmaru a někdejšího starobylého hlavního města království Mon. Po cestě navštívíte Htauk Kyantov – vojenský hřbitov, na kterém leží 6.000 válečných hrdinů a svatyni Nat, ve které uctívají ducha přírody. V Bagu se vydáte na procházku barevným tržištěm, navštívíte impozantního 55 m ležícího Buddhu v Shwe Tha Lyaung a shlédnete 114 m vysokou zlatou věž pagody Shwemawdaw, která je považována za nejvyšší v Myanmaru. Podíváte se také do paláce Kanbawzathardi krále Bayintnaunga. Čekají vás další cca 3,5 h (110 km) jízdy do Kin Pun, kde přesednete do nákladního auta, které vás společně s místními poutníky sveze dalších asi 11 km do "základního tábora" Yathetaung. Pak už je před vámi „jenom“, hodinová túra k vrcholu Golden Rock neboli Kyaikhtiyo. Posvátný Zlatý Balvan je pokrytý zlatými plátky a téměř zázračně balancuje nad útesem. Na jeho vrcholku je přilepena malá svatyně, která, jak místní věří, ukrývá vlasy Buddhy. K svatyni proudí poutníci nejenom z Myanmaru, ale i z jiných buddhistických zemí, aby se zde alespoň jednou za život poklonili. Vy na tomto zajímavém místě setrváte i po západu slunce, abyste zažili jeho zvláštní atmosféru.

Kdo bude chtít, probudí se na východ slunce, nebo na ranní procházku. Po snídani sestoupíte do Kin Punu a vydáte se na cestu zpátky do Yangonu. Čeká vás přelet směrem na severovýchod do tranzitního městečka Heho v státě Shan a následně cca 1 h přejezd k jezeru Inle. Cestu vám budou zpříjemňovat pohledy na hory Shan a rýžová políčka.

 

 

Po snídani vyjedete lodí a budeme sledovat proud malé říčky, který vás donese ke komplexu pagod Inndein. Budete mít pocit, že jste prošli zapomenutým portálem do časů dávno minulých – komplex 1000 let starých pagod se vám totiž rozprostře před zraky až za branou bambusového háje. Zbytek dne budete plout po jezeře a navštěvovat místní vesnice. Ve vesnici tkalců Inpawkhon se dozvíte, jak se ručně zpracovává hedvábí a lotosové tkaniny. V Nampan vám řemeslníci ukážou, jak se dělají tradiční barmské doutníky tzv. "cheroots". V průběhu plavby minete mnohé vodní zahrady a doufejme, že budete mít štěstí a narazíte na místní rotující trh. Trhy se odehrávají 5 dní v týdnu – každý den na jiném místě, v jiné vesnici, kromě státních a náboženských svátků. V době přípravy programu není bohužel známo, kde se bude trh konat v době naší návštěvy…

 

 

Po snídani navštívíte pagodu Phaungdaw Oo, v níž se nachází několik velice posvátných soch Buddhy pokrytých zlatými plátky. Pak vás čeká přelet do Mandalaye. Ubytujete se a podle času navštívíte pagodu Kyauktawgyi v blízkosti jižního vstupu k Mandalay Hill.

 

 

Dnes vás čeká prohlídka Mandalaye – nejdřív zamíříte do „čtvrti řemeslníků“. Uvidíte, jak se roztloukají zlaté lístky a plátky, jak za poslední dynastie tkali tapiserie nebo vyřezávali z týkového dřeva. Také uvidíte, jak jsou bronzové a mramorové sochy Buddhy odlévány, tvarovány a tepány. Pak vás čeká pagoda Mahamuni, jediná dochovaná stavba z dob království, největší kamenná kniha v pagodě Kuthodaw, jediná přežívající budova královského paláce v Mandalay Golden Palace Monastery, která nabízí pohled na původní styl a architekturu myanmarských královských domů; a na konec dne panorama Mandalaye v západu slunce z nejvyššího místa ve městě – Mandalay Hill.

 

Po snídani opustíte Mandalay a vydáte se k místům někdejších starobylých království. Nejdříve vás čeká cca 1 h plavba po Iravádí do malebné vesnice Mingun, která je známá masivní nedokončenou pagodou dramaticky popraskanou po zemětřesení v 19. století. Další zajímavostí je bronzový zvon Mingun, který je považován za největší na světě. Odpoledne poplujete lodí nazpátek a zastavíte se v Sagaingu – pojmenované podle stromů lemujících řeku, stalo se hlavním městem nezávislého království Shan ve 14. století. Dnes je vyhlášeným meditačním místem a centrem buddhistické výuky s významnou buddhistickou universitou. Není divu, pobývá zde kolem 7 tis. mnichů a mnišek a po okolních pahorcích je roztroušeno kolem 500 pagod a ještě více klášterů.

 

 

Celodenní přesun do Baganu a to lodí po Iravádí s přestávkou v plavbě na návštěvu jedné z vesnic podél toku.

Možná jste někde viděli fotografie buddhistických mnichů, jak vypouštějí desítky balónů štěstí. Tak to jsou výjevy z Rangúnu o svátku Tazaungdaing. Co myslíte? Uvidíte i v Baganu před našimi zraky vzlétat k nebi světýlka štěstí?

 

Dnešní den je trochu výjímečný – uberete na tempu. Urazit 140 km nám potrvá cca 8 h. Ne, nebudete se přesouvat pěšky, ale minibusem do zapadlých horských končin státu Čjin.

Cílem vaší dnešní cesty je horská vesnice Kanpatlet, vstupní brána do Národního parku Nat Ma Taung. Než k ní dospějete, čekají vás rozlehlé pláně i mírné kopce – krajina, jež po vydatných monzunech mění každoročně ráz díky mohutné erozi. Pojedete po hrbolatých a prašných cestách přes vesnice a města Myit Chay, Kanma a Pauk, kde lidé stále žijí izolovaně od zbytku světa. Za městem Saw, na úpatí horského hřebene Čjin, se příroda stane náhle svěží a zelenou a vy budete pokračovat po zalesněných svazích až do Kanpetletu.

 

Po snídani vás čeká cca 1h jízdy do základního tábora, odkud pošlapete nalehko cca 2,5h na Mt. Victoria (3053 m.n.m.), nejvyšší vrchol pohoří Čjin. Z vrcholku budete pokračovat další cca 3,5h do vesnice, kde i přespíte.

Stát Čjin je domovem početného etnika Čjinů, které se dělí do několik dalších skupin s odlišnými jazyky a zvyky. Vy se budete dva dny pohybovat převážně mezi skupinou Zomi. V oblasti doposud žijí ženy, kterých tvář pokrývá pavučina tetování. Zvyk je oficiálne zakázán a tak potkáte posledné nositelky tohoto tetování.  

Po jednoduché místní snídani vás čeká celodenní chození – cca 6h měrem k městečku Mindat. Po cestě navštívíte další vesnici etnika Čjin, budete se kochat přírodou a mít radost z trochy pohybu…

 

 

Ráno se nasnídáte, pokud budete mít chuť potouláte se Mindatem, a pak se vydáte směr Bagan. Po příjezdu transfer do hotelu.

 

 

Celý dnešní den věnujete toulkám po starověkém království Bagan. Navštívíte pozlacenou stúpu Shwezigon, která údajně ukrývá relikvii Buddhova zubu. Kyansitha Umin, jeskynní chrám, jehož dlouhé ztemnělé chodby zdobí fresky. Někteří věří, že je malovali tatarští dobyvatelé během mongolských nájezdů ve 13. století. Budou následovat chrámy Gubyaukgyi v indickém šikharovém stylu, Htilominlo, Ananda, Sulamani i největší Dhamayangyi, pagoda Bupaya a nevynecháte ani Nyaung U Market – největší tržiště v oblasti.

 

 

Dopoledne budete pokračovat v prohlídce dávno minulého království – čeká vás vesnice Myingaba a Minnanthu i nespočet dalších chrámů jako Myazedi, Myingaba Gubyaukgyi, Manuha a další. V průběhu dvou dnů, které věnujete Baganu, budete mít možnost se proletět balónem – říká se, že let je zážitkem na celý život. Vidět desítky pagod a stúp rozesetých v prostoru není jen tak, navíc se ve vzduchu vznáší řada dalších barevných obrů.

Odpoledne se přesunete na letiště a přeletíte do Yangonu. Ubytováni budete opět v čínské čtvrti, kde si naposled dopřejete barmské dobroty.

 

 

Brzy ráno přesun na letiště a odlet z Myanmaru do hlavního města Kataru – Doha, kde budete mít celé odpoledne mezi přestupy směr Praha. Jelikož nepotřebujete do Kataru vízum, můžete se podívat do města – promenáda Corniche, Katarská perla, moderní budova Národního muzea, uličky souku Waqif i mrakodrapy. V noci odlet z Dohy do Prahy, přílet 16. den.

 

 

Něco navíc

Bagan
Chin lady
Mandaly
Nat Ma Thaung NP
	Inle prevoznik
Mnich u Golden Rock
Pagoda
Bagan paraplicka
  • Založeno Brity v roce 1896, Pyin Oo Lwin sloužilo jako letovisko pro koloniální úředníky prchající před horkem nížin. Zahrady i architektura dají člověku na chvíli iluzi, že snad časem a prostorem docestoval do viktoriánské Anglie zasazené v tropech. Nenechte se mýlit, autentická barmská kultura místem prorostla skrz na skrz a dává se na odiv třeba na tradičních rušných tržištích ležících mezi skvostnými koloniálními domy.

  • V Myanmaru nejsou četné vodopády nic zvláštního, avšak některé z nich jsou krásnější než jiné. Jedním z těch nejkrásnějších z krásných je Dee Dote Falls s blankytně modrou vodou bohatou na minerály. Sice svojí výškou nepatří mezi mohutné, ale disponuje neuvěřitelným kouzlem místa a modř jeho vody je skoro jako z jiné planety.

  • Hlavní město Yangon překypuje kulturním vyžitím a najdete zde též mnoho stylových barů a restaurací. Jednou z nich je The Bart bar, rustikální prostor v budově z počátku 20. století, která byla první profesionálně restaurovanou budovou Yangonu. V baru se občerstvíte širokým výběrem asijské i evropské kuchyně, ať už zatoužíte po salátu, grilovaném jídle nebo jen něčem dobrém na zub.

  • Nedaleko Mandalay se nachází U Bein Bridge. Na první pohled se může jevit jako vetchá konstrukce, avšak jde ve skutečnosti o docela rozsáhlý a robustní teakový most přes jezero Taungthaman, který zde stojí už od roku 1851. Materiál na jeho stavbu byl vzat ze starého královského paláce. Most je populární mezi místními, kteří obdivují jeho fotogeničnost zejména při východu a západu slunce.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x