Zlatý trojúhelník s Rádžasthánem a Bombají

Mnoho cest po Indii nejen dnes, ale i v minulosti začalo v severní Indii. Návštěva Dillí, Ágry, Džajpuru, Džódhpuru a Udajpuru je skvělým začátkem poznávání této země. Cesta do Indie rovná se vizuální explozi barevných sárí, mírumilovných krav, historických staveb a ulic s vysokou mírou entropie. Inspiruje, ohromí a dobrodružnými výzvami zabaví všechny své návštěvníky.

Intro image

O první snůšku indických zážitků se hned z počátku postará návštěva Dillí. Poznáte kontrast modernity a historie ve víru velkoměsta, které je světem samo pro sebe. Z Dillí zamíříte do Ágry podívat se na světoznámý Tádž Mahál a další úchvatné památky z mughalského dědictví, zahrnující město Fatehpur Sikrí a městskou pevnost.

Přesunem do Džajpuru vstoupíte do pohádkového světa pouštního státu Rádžasthán, kde si hned všimnete nejen změny v krajině, ale i v obličejích a obyčejích místních obyvatel. Okusíte atmosféru dávných dob při návštěvě řady monumentálních staveb, od pevnosti Amber, přes Palác Větru až po astronomickou observatoř Džantar Mantar. Hlouběji do pouště zabrousíte při cestě do modrého města Džódhpur, kde strávíte dva dny. Rádžasthánské toulky historií zakončí Udajpur neboli „Bílé město“, svěží a vyhledávaná oáza.

Z oáz pouště se vydáte opět do džungle velkoměsta a to tentokrát do Bombaje, v jejíchž koloniálních čtvrťích si budete připadat jako v tropickém Londýně. Poslední den vás čeká výlet lodí na ostrov Elephanta.

Co očekávat

12 dní/11 nocí

„Cestování ti nejdřív vezme všechna slova a pak z tebe udělá vypravěče." 

                                                                                                                  — Íbn Battúta

Noční let do Dillí a následně přesun do hotelu.

Ráno se vydáte na prohlídku Starého a Nového Dillí. Podíváte se na známou Červenou pevnost, Džama Masdžíd,  jednu z největších mešit v Ásii a Rádž Ghát, pomník Mahátmy Gándhího, otce indického národa. Později projedete kolem impozantního válečného oblouku Brána Indie, kolem budov parlamentu a prezidentské rezidence Ráštrapati Bhávan. Prohlídku ukončíte návštěvou 73 metrů vysokého minaretu Kutub Mínár a hrobky císaře Humájúna.


 

Po snídani se vydáte směrem na Ágru se zastávkou v městečku Sikandra. V Ágře se podíváte do mohutné Červené pevnosti, v které svého času stál Paví trůn a odkud se Šáhdžahán díval na pomník své lásky Tádž Mahal. Pokud nebudete znaveni a čás vám bude přát, den zakončíte návštěvou právě Tádž Mahalu.

Pokud jste včera nestihli návštěvu Tádž Mahalu, čeka na vás dnes po ránu. V opačnem případě se po snídani vydáte do nedalekého Fatéhpur Síkrí - opuštěného někdejšího hlavního města Mughalské říše. Jedná se o mistrovské dílo, v kterém se navzájem prolínají muslimské a hinduistické umělecké prvky. Z Fatéhpur Síkrí budete pokračovat do vesnice Abhanérí s typickou rádžasthánskou stupňovitou studní a dále pak do Džajpuru.
 

Dnes na vás čeká výlet do pevnosti Ambér a odpoledne prohlídka hlavního města Rádžasthánu, Džajpuru. Ambér se rozkládá na kopci několik málo kilometrů od bran Džajpuru. Pro usnadnění výstupu se můžete nechat vyvézt na hřbetu vyzdobeného slona, nebo v místním otevřeném džípu. Opevněný palác v Amberu byl až do založení Džajpuru v 18.století hlavním sídlem zdejšího vládnoucího rádžputského rodu Kačhváhů. Pevnost je vynikajícím příkladem rádžputské architektury s komplexem paláců, chrámů a zdobených apartmánů. Z Ambéru se vrátíte zpět do města, kde navštívíte Havá Mahal, tzv. Palác větrů, zajímavé Muzeum městského paláce a starobylý komplex hvězdáren Džantar Mantar.

Dnes máte před sebou náročnější přejezd - rádžasthánským venkovem směrem na Džódhpur. Cestou se zastavíte na osvěžení v pevnosti Khédžarla, malebném opevněném paláci zcela mimo turistické trasy. Odpoledne se podíváte do Piparu - vesnice, která patří mezi velké producenty přírodních barviv a je také centrem textilní výroby s použitím blokového tisku. Barvy ze zdejších manufaktur budí závist nejen mezi indickými konkurenty, nýbrž i v zahraničí. Do Džódhpuru dojedete až večer.

Den sedmý začnete cestou do"modrého města" Džódhpur (modrá, protože většina domků ve starší části města má právě modrou barvu). Později odpoledne si můžete vychutnat návštěvu impozantní pevnosti Méhrangarh, dlouhé 5 km, která je umístěna na kopci. Následně budete pokračovat prohlídkou Džasvant Thada, což je bílý mramorový památník mahárádži Džasvanta Singha II. Následuje návrat do hotelu.

 

Z Džódhpuru se vydáte směrem na jih do "města jezer" Udajpuru. Cestou se zastavíte ve vesničce Ranakpur, abyste spatřili krásný rozlehlý džinistický chrám Čaturmukha Dharanavihára. Celý komplex působí jako z cukru - bílý mramor zdobí nespočet reliéfů, soch, krajek, rozet a člověk se jen diví zručnosti stavitelů.

Odpoledne návštívíte městský palác a zahrady Sahéliyón kí Bárí. Kolem oběda můžete relaxovat a sledovat zajímavý, barevný ruch v uličkách starého města v některé z místních restaurací. A nebo se můžete vydat mimo město do chrámů Nagda a Eklingdží. Nagda sestává z majestátní dvojice chrámů z 11. století, jež byly zasvěceny bohu Višnu, zatímco Eklingdží je komplex 108 chrámů věnovaných bohu Šivovi. Večer vás čeká tradiční rádžasthánské loutkové vystoupení. 

Ráno přeletíte z Udajpuru do Bombaje, největšího města Indie. Po příletu vás čeká přejezd na Colabu - čtvrť, jež svého času bývala obchodním srdcem britské koloniální Indie. Na břehu oceánu se tu hrdě vypíná monumentální oblouk tzv. Brána Indie a britské stavby ukrývají příjemné hospůdky a kavárny. Podle času příletu navštívíte dhóbí ghát (otevřená, obrovská, venkovní prádelna), Muzeum prince z Walesu, nádraží Čhatrapatí Šivádží pod ochranou UNESCO nebo zvládnete procházku po Marina Drive.
 

Tento den začnete plavbou z bombajského přístavu na 2km vzdálený ostrov Elephanta. Na ostrově se nachází komplex jeskynních chrámů pod ochranou UNESCO. Jeskyně jsou převažně zasvěcené Šivovy a většina z nich pochádzí ze 6. století, z období zlatého věku dinastie Guptů. Jsou pozoruhodným mistrovským dílem nejenom pokud jde o sochařství, ale odráží se zde i synkreze dvou tehdejších náboženských směrů - hinduismu a buddhismu. Po návratu máte prostor pro odpočinek než se vydáte na letiště.

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Mila holka
Cenotaphy
Pandzabci
Obchod se syrem
Hava Mahal
Gandhi v Bombaji
Doplnky stravy
Prodavac zeleniny
Dzodhpur
Strop
Jazz Bar
U muslimske hrobky
Snack k pivu
Cukrarna
Humajunova hrobka
Indicke nachos
Udaipur palac
Masna
Khedzarla
Stupnovita studna
Otevrena kuchyne v restauraci
Pudza
Patecni mesita
Leginy
Piskovcova zed
Klucina u latek
Prostreno
Tadz Mahal
  • Chcete si posedět v příjemném podniku u šálku dobré kávy a zároveň podpořit dobrou věc? Místo plné naděje, knih a umění takového charakteru byste ve starobylé Ágře nečekali. Kavárna Sheroes Hangout je místem se silnou motivací a příběhem, kterou vlastní ženy, jež nepřízeň osudu nezastavila!

  • Není vždy pravdou, že se slony v zajetí není dobře zacházeno. Pojďte se o tom přesvědčit do některého ze sloních útulků v okolí Džajpuru. Je čistě na vás, jestli slona nakrmíte, pohrajete si s ním ve vodní lázni nebo si ho jen pohladíte. Pracovníci útulku vám rádi poví o historii soužití slonů s lidmi, ale i tom, co péče o tato zvířata obnáší a jakými zákony je jejich chov ošetřen.

  • Když vystoupáte až nahoru k mohutné pevnosti Mehrangarh, rozprostře se pod vámi jako namalované indigové město. Víte však, proč jsou vlastně zdi města natřené na modro? Sestupte z hradeb pevnosti mezi prostý lid a vydejte se hledat živé i zapomenuté příběhy města, které dýchají z modrých zdí a srší z očí Džódhpuřanů. Modrá je dobrá.

  • Rádžasthán je státem s velmi bohatým folklórem, který je stále živý jak ve městech, tak zejména na vesnicích. Proč ale nezabrousit do skanzenu, který vám dá úvod a ochutnávku do rozmanitosti  rádžasthánských lidových kultur? Vstupte do tradičních vesnických domečků, podívejte se na loutkové divadlo a zjistěte více o historii a životě kolem vás.

  • Zajímá vás, kde si metropole nechává prát prádlo? V Bombaji jsou specialisté na praní prádla ve čtvrti Dhóbí Ghát. Tradiční způsoby praní prádla ovlivněné moderní technologií berou dech při prohlídce čtvrti, která vám řekne o obyčejných lidech Bombaje víc než úchvatná sídla nad nimi.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x