Kérala – God´s Own Country

Podle hinduistické mytologie byla Kérala stvořena Parašurámou, inkarnací boha Višnua tím, že hodil svou sekeru přes moře. Na místě kam dopadla, vytvořil novou zemi pro své oddané, aby zde žili v míru a spokojenosti. Proto samotní Indové nazývají Kéralu Boží Zemí a toto označení se ujalo i jako oficiální slogan "God´s Own Country" tohoto indického státu. 

Intro image

Vaším prvním přístavem v Kérale bude její hlavní město Kóčin, kde zakotvíte na dva dny. Město moderní, rušné a zároveň poklidné vás obklopí svou přátelskostí, zaujme historií a udiví svým pouličním životem. Znalci severní Indie pocítí ten rozdíl a nováčci uvítají místní pohodu, odhalující návštěvníkovi všednodennost i mimořádnost indického života. Návštěva pevnosti nebo baziliky vás vrátí o staletí zpět v čase.

V Kumbalagi na vás čeká interaktivní program zaměřený na ekoturistiku, kde se dozvíte více o udržitelnosti i tradiční obživě kéralanů, do jejichž aktivit se můžete kdykoli zapojit. Akčnímu dni dá korunu představení Kathakálí, tradičního kéralského tance. Od kulturního vyžití vede cesta do přírody k ohromujícím vodopádům Athirapally, kde pro vás bude připraveno ubytování tak komfortní, že byste ho uprostřed džungle rozhodně nečekali. Obklopeni svěží zelení budete i ve vzdálenějším regionu Wayanad, kde můžete strávit čas výšlapy do hor, či v klidu odpočívat v luxusním resortu.

V tuto chvíli už chcete v Kérale zůstat navždy. Její milí lidé a nádherná příroda vás očarovaly... to ještě není všechno! Národní park Nagarhole vám dá, samozřejmě z bezpečné vzdálenosti, možnost spatřít zvířecí obyvatele džungle. Posledních několik dní strávíte u moře a jako třešinku na dortu si na závěr také užijete projížďku na houseboatu v klidných vodách zasazených do hustého palmového porostu.

Co očekávat

15 dní/14 nocí

„Pro mě Indie vždy reprezentovala „všechno“; reprezentuje prostě „všechno“. Má všechno! Můžeš tu zůstat navždy a nikdy se nebudeš cítit, jakoby ti v životě něco uniklo.“
 

                                                                                                                         — Chris Martin

Odlet z ČR směr jižní Indie.

 

Přílet do Kóčinu, hlavního města jihoindického státu Kéraly. Přejezd z letiště přes rozlehlou metropoli do starého města - tzv. čtvrti Fort Cochin.  Bohémské útočiště a dějiště významných kulturních akcí, směsice kultur s puncem něčeho výjimečného. Místo, které se stane po dvě noci vaším domovem.

Fort Cochin, jak název napovídá, je původně středověkou pevností, vně které rozehrávaly chod dějin evropské koloniální mocnosti a u vodní dýmky uzavírali obchody překupnící od Číny přes Arábii až po Anglii. Ve stínu mohutných akácií se tiše a hrdě rozkládají "merchants bungalows", dnes proměněné v galerie, kulturní střediska, kavárny, soukromé vily. Úzké silnice často lemované trávniky jsou jako stvořené pro klidnou projížďku rikšou. Zaveze vás k jedné z několika bazilik, nahlédnete do školy, kterou se nese výskot dětí, zastavíte u stále živé synagogy z r. 1568 či nasajete slaný mořský vánek u čínských rybářských sítí. Mimochodem, Kóčin je na seznamu UNESCO.

Dnes vás čeká Kumbalangi, městečko zaměřené na ekoturistiku, především tradiční zemědělství a rybolov. Nemusíte se jenom dívat, ale pokud budete mít chuť, můžete se zapojit do lovu krabů, zpracování kokosových vláken, výroby keramiky, a ti nejodvážnější mohou pomoci při sklizni kokosových ořechů.

V jižní Indii se pokrmy tradičně podávaly na banánovem listu. Ani dnes tomu není jinak, ačkoli v běžných restauracích list nahrazují táci, talíře a mističky. Ale proto, že jste na dovolené a pravděpodobně v jižní Indii poprvé, dopřejeme vám okusit, jaké to je, když na sametový list paní domu naskláda voňavé barevné kupičky, vysype dlouhotánskou rýži a přidá vláčnou placku.

Odpoledne se pojedete podívat na Kathakali, jednu z forem indického klasického tance, jež v sobě nese prvky divadla. Samotnému představení předchází složitá příprava tanečníků-herců. Diváci smějí přihlížet, jak si hlavní postavy nanášejí jednu vrstvu líčidel za druhou, zdobí se šperky, oblékají sofistikované kostýmy. Člověk bývá ohromen impozantností zjevu tanečníků a fascinován mimikou za hranicí možností většiny z nás.

Cesta do Athirapally zabere zhruba 2 hodiny. Oblast, která se nachází na okraji deštného pralesa Sholayar je známá pro své malebné vodopády Athirapally. V této krásné krajině zůstanete po 2 noci. Ubytováni budete v Rainforest Lodge. Po celém dni si můžete odpočinout u bazénu nebo se projít bujnou vegetací, která lodž obklopuje.

 

Vodopády Athirapally jsou považovány za kéralské Niagarské vodopády. Po pikniku u vodopádů se můžete vydat stezkou kolem nich, v případě potřeby vám bude k dispozici místní průvodce. Nedotčený deštný prales bude všude kolem vás a vy budete moci pozorovat některé z více než tisíce druhů zde žijících živočichů, od gaurů, malabarských obřích veverek, sambarských jelenů, indických leopardů, slonů až po makaky lví.

 

Následující den zavítáte do oblasti Wayanad. Po celou cca 6h. cestu se můžete kochat jednou z nejmalebnějších krajin Indie. V oblasti  zůstanete po 2 noci. Ubytováni budete v lodži spjaté s místní přírodou, obklopenou lesy, mlžnými horami a magickými skalními útvary. Pobyt ve Wayanadu udělá radost jak individuálním turistům, tak i rodinám s dětmi. Pokud budete mít chuť, můžete vyzkoušet rafting, půjčit si kolo, coby turisté se vydat do okolních kopců a nebo jen tak lenošit u bazénu. Případně se můžete vydat za šálkem dobrého čaje do místní čajovny.
 

Po snídani se vypravíte k jeskyní Edakkal, jejíž prehistorické reliéfy, obrazy a symboly jsou nekonečným zdrojem otázek a vzrušení pro historiky, antropology a turisty již od té doby, co byly v 19. století objeveny. Příchod k jeskyni vyžaduje trochu úsilí, ale zážitek z ní stojí za to. Odpolední program je volný, zcela dle vašeho uvážení.

Dopoledne, před jízdou do Národního parku Nagarhole, budete moci odpočívat. Cesta do Národního parku trvá zhruba 2 hodiny. Ubytováni zde budete po 2 noci v místě zvaném Orange County Kabini (chatová oblast), jenž se nachází vedle řeky Kabini.

 

Jak ráno, tak i odpoledne se budete projíždět národním parkem Nagarhole. Spatřit zde můžete leopardy, gaury, antilopy, krokodýly, tygry, kobry, pythony či stáda slonů a to vše z pohodlí auta.

 

Cesta do Kasargodu je zhruba na 5 hodin. Místo je známé svými kokosovými plantážemi, plážemi, nedalekými kopci a pevností. Zde na břehu Arabského moře pobudete 3 noci - můžete si odpočinout v houpací síti, pozorovat delfíny, zkusit si jógu či vaření pro nás neznámé kéralské kuchyně.
 

Dnes prozkoumáte severní Kéralu (část tzv. backwaters) z paluby kdysi tradiční rybářské lodi, dnes již typického kéralského houseboatu. Plavba povede místními úzkými kanály, kolem nichž se pase dobytek, děti chodí do školy …. Míjet vás budou dlouhé čluny, naložené kokosy či oříšky kešu, rybářské lodě a kajaky snažící se prodat svůj úlovek… Na břehu se poté projdete místními vesnicemi, které vám poodhalí své skryté chrámy a magické svatyně.

Kéralské backwaters jsou sítí brakických lagun a jezer ležících paralelně s pobřežím Arabského moře, známým jako Malabarské pobřeží. Labyrint vzájemně propojených kanálů, řek, zátok a 5 velkých jezer tvoří více než 900 km vodních cest. Backwaters vznikly působením vln a pobřežních proudů, které vytvářely ostrovy s nízkou bariérou, přes které stékaly řeky z pohoří západního Ghátu. Uprostřed této krajiny je řada měst a vesnic, které slouží jako výchozí a koncový bod plavebních cest.


 

Vylodíte se z houseboatu a zamíříte jižním směrem do města Kozhikode na místní letiště, odkud se vrátíte do Prahy.

 

Něco navíc

Ibišky
Munnar
Murrals I
Tree house
Murrals II
Kéralská džungle
Fort Cochin
Kérala backwters
Hanuman
Vindaloo rybí
Kathakali
  • Zdá se vám ta architektura v Kérale najednou tak trošku neindická, ba dokonce povědomá? To možná proto, že je silně ovlivněna dědictvím z koloniální éry. V Indo-Portugalském muzeu v Kóčinu se dozvíte vše, co vás zajímá o splynutí kéralské kultury s příchozí portugalskou. Bohaté a zajímavé muzeum je perfektní odpolední aktivitou.

  • Je snad nutností ochutnat zdejší plody moře! Malabar House nabízí čerstvé mořské delikatesy na mnoho způsobů a vy si je můžete vychutnat opřeni do křesla v příjemném prostředí této útulné restaurace s bazénem, stavěné v koloniálním stylu. Dáte si ke grilované sépii raději pivo nebo víno?

  • Jestliže jste milovníkem historie, návštěva paláce Mattančéri pro vás bude opravdovým zážitkem. Palác byl postaven v roce 1557 a o století později zrekonstruován holanďany. Byl postaven podle klasických kéralských tradic a na jeho stěnách najdete malby s výjevy pradávných příběhů. Krom toho si zde také prohlédnete staré historické artefakty dochované z dávných dob království.

  • Když už budete v oblasti Wayand a pokud chodíte rádi na výšlapy, nenechte si ujít příležitost vystoupit na zdejší nejvyšší vrchol Čembra. Nejedná se kupodivu o příliš náročnou túru, ba dokonce za nemnoho námahy na vás čeká velmi sladká odměna v podobě dechberoucího výhledu na údolí, které je po většinu roku ponořené v tropické mlze.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x