Jižní Indie

Když v dávných dobách vtrhli do severní Indie Árjové, údajně vytlačili původní obyvatelstvo na jih subkontinentu. Přes téměř neprostupné Vindhjské pohoří a husté nekonečné džungle plné divoké zvěře bylo pro seveřany velmi těžké proniknout na tropický jih. Za paradox lze považovat to, že se právě u jihoindů uchytil příchozí hinduismus do takové míry, že dodnes odolává cizím vlivům, a tak mnozí obyvatelé jihu hrdě prohlašují, že jejich oblast je ta pravá, nejpůvodnější Indie.

Intro image

Po příletu do supermoderního jihoindického centra obchodu a výpočetních technologií, Bengalúrú, následuje Maisúr, dřívější hlavní město maisúrského království. Toto město dlouhá staletí vzkvétalo a zaniklo až za současné republiky. Odtud se pak vydáte hlouběji do vnitrozemí a zchladíte se v přijemném horském městečku Óty ležícím v pohoří Nílgiri, což v překladu znamená „Modré hory“.

Z hor vaše cesta povede opět na pobřeží, tentokrát do hlavního města Kéraly, Kóčinu. Zde vstřebáte ducha jihoindické kultury a budete připravení na výjezd do přírody, ještě trošku dál na jih, do oblasti Alleppey. Ať už zvolíte den strávený u moře nebo na lodičkách prozkoumáte řeku s rameny spletitými jako paže indických bohyň, budete se cítit jako v opojení zamilovanosti.

Z Kéraly se přesunete do osobitého státu Tamil Nád, kde se při návštěvách chrámových komplexů přesvědčíte o megalomanských tendencích místních obyvatel. Před návratem domů se ještě zastavíte v Čennai, dříve zvané Madrás.

Co očekávat

16 dní/15 Nocí

„Cestování není nikdy otázkou peněz, nýbrž odvahy.“

                                                                                 — Paulo Coelho

Let se uskuteční přes noc z pražského letiště.

Podle času příletu transfer do hotelu a nebo začátek prohlídky této moderní megalopole. Bengalúr, hlavní město státu Kárnataka, leží v nadmořské výšce 900 m. Díky tomu má obvykle po celý rok mírnější klima než byste očekávali od jihoindického velkoměsta. Za návštěvu stojí okouzlující botanická zahrada Lál Bágh - v 18 st. ji založil vládce Haidar Alí a rozšířil jeho syn Tipu, pozdější sultán Maisúru. Zajímavý je bengalúrsky palác, který se svým majestátním hradním vzhledem nápadně podobá anglickému hradu Windsor. Prostory paláce se využívají k pořádání různých typů kulturních akcí, mezi nimiž jsou časté i rockové koncerty.    

Po snídani zamíříte do Maisúru, kde se ubytujete na 2 noci. Po cestě se zastavíte v Šrírangapatně, městě na říčním ostrově, jehož památky usilují o zapsání na list UNESCO. Jedná se o nejvýznamnější višnuistické poutní místo v jižní Indii. Významná je i  architekturá místních chrámů, které zde vznikaly od 9. st.

Ráno navštívíte známou sochu posvátného býka Nandina a palác mahárádži, jenž je dominantou celého Maisúru. Budova paláce je pohádkovou syntézou architektury hindské a saracénské. Na monumentálnosti celé stavbě dodává mosazný dóm. Odpoledne si budete moci odpočinout dle vlastního uvážení.

 

Dnes se vydáte do příjemné horské stanice Óty. Rozkládá se zde hezká botanická zahrada -  v podstatě komplex několika zahrad, který je domovem více než 1.000 druhů rostlin, keřů a stromů včetně orchidejí, kapradin, alpinek a léčivých rostlin. Po zastávce v zahradě budete pokračovat do cca 20km vzdáleného městečka Kunnúr v Modrých horách, kde se zdržíte po 2 noci.

Tento den vás čeká výlet horskou úzkokolejkou ze seznamu UNESCO do ze včerejška známého Óty. Vlak se šine rychlostí 33 km za hodinu přes pláně, plantáže, zelené kopce a údolí Nilgírí (Modrých hor). Cestou minete několik tunelů a mostů s vysokými nosníky, což spolu s výhledem na místní krajinu dělá z cesty nezapomenutelný zážitek.

Celodenní přejezd zelenou krajinou na břeh Arabského moře do starodávného koloniálního přístavu Kóčin.

 

Tento den vás čekají toulky starým Kóčinem. Svého času holandské, francouzské a anglické opevněné přístavní město má klidnou a bohémskou atmosféru. Každá z koloniálních mocností zde zanechala své stopy. V domech evropských obchodníků a úředníků se dnes schovávají milé kavárny, malé galerie a muzea. Každým rokem se ulice starého Kóčinu stávají na měsíc dějištěm největší asijské události moderního výtvarného umění - Muziris Biennale. Kóčin je také domovem poslední stále žijící indické židovské diaspóry. Večer budete svědky zajímavé podívané - vystoupení kathakali, klasické jihoindické divadelní formy, která figuruje na seznamu UNESCO.

Pokud jste při toulkách Kóčinem nenavštívili holandský Mattancherryho palác a neviděli jeho fresky, bude prostor pro jeho návštěvu dnes ráno. Pak se vydáte na cestu do Alleppey, brány kéralských backwaters. Zde se nalodíte na tradiční houseboat a poplujete do tzv. kokosové laguny, přičemž se můžete těšit na večerní výlet lodí po jezeře Vembanad.
Kéralské backwaters jsou sítí brakických lagun a jezer ležících paralelně s pobřežím Arabského moře, známým jako Malabarské pobřeží. Labyrint vzájemně propojených kanálů, řek, zátok a 5 velkých jezer tvoří více než 900 km vodních cest. Backwaters vznikly působením vln a pobřežních proudů, které vytvářely ostrovy s nízkou bariérou, přes které stékaly řeky z pohoří západního Ghátu. Uprostřed této krajiny je řada měst a vesnic, které slouží jako výchozí a koncový bod plavebních cest.

Tento den je ve znamení relaxu. Můžete navštívit nedalekou ptačí rezervaci Kumárákóm, která byla Ramarskou konvencí zařazana mezi významné světové mokřady a zimoviště stěhovavých ptáků ze Sibiře. Nebo jenom tak vychutnávat klid a pohodu uprostřed zeleně kéralských backwaters.

Z backwaters se přesunete do Thekkedy, vstupní brány NP Perijár.  Navštívíte bylinkovou zahradu, kde se dozvíte něco nového o různých druzích koření. Typickým a nejčastěji pěstovaným kořením této oblasti jsou kardamom, pepř, kurkuma a zázvor. Podvečer budete mít možnost vzhlédnout Kalaripayattu - představení tradičního jihoindického bojového umění.

Čeká vás cesta do Maduraje, kde navštívíte všemi barvami hrající hinduistický chrám Mínakší. Jeho devět věží gópur se vypíná do výšky téměř 50 m a obklopují ho pulzující bazary.

Po ránu se vydáte na cestu do Taňčavúru se zastávkou v městě Tiruččiráppalli, aby jste zde navštívili  skalní chrám posazený na osamělém skálním monolitu čnícím nad okolní krajinou. Co vás ale hlavně v Triči čeká, je hinduistický Šrírangam - chrámový komplex, jehož počátky sahají do 11 st. n.l. Komplex se rozkládá na 63ha a pyšní se nejvyšší gópurou (věží) na světě s výškou 67m. 
 

Taňčavúr je dnes známý jako "rýžová  mísa" Tamil Nádu. V období jeho největší slávy mezi 11. a 14. st. n.l. odtud ovládali jižní Indii Čólové, kteří pronikli až do Vietnamu, kde dodnes stojí ve městě Nha Trang jejich hinduistické chrámy. V Taňčavúru se nachází mnoho velkolepých sakrálních staveb, z kterých stojí za zmínku zejména chrám Brhadéšvara. Pokud budete mít chuť, vydáte se k cca 35km vzdálenému Darasuramu, jenž je pod ochranou UNESCO. Během vaší návštěvy Taňčavúru si nenechte ujít návštěvu některé z "galerií-škol-prodejen" místních maleb. Taňčavúr je totiž rodištěm klasického malířského jihoindického stylu, který sahá daleko do minulosti a přesahuje hranice samotného Indického subkontinentu. Za návštěvu také stojí slévárna bronzu - jak historikové tvrdí, byla metoda ztraceného vosku známa indickým řemeslníkům již před 5000 lety. Více se ale dozvíte na místě...

Dnes vás čeká celodenní přejezd do  hlavního města Tamil Nádu - Čennaí. Mnozí z vás mají toto město zafixované pod jménem Madrás, jež bylo oficiálním názvem do r. 1996. Po příjezdu budete mít prostor na odpočinek a přípravu na cestu domů až do odjezdu na letiště.

Noční let z města Čennai zpět do Prahy 😊.

 

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Majsúrský palác
Kočín a sítě
Kathakali
Jihoindické jídlo
Bylakuppe Majsúr
Kéralské plantáže
Kadathali centrum
Backwaters
Jihoindicke krevetky
Přivítání
Šrírangam
Tančavúr
Tygr z Thekkady
Vně chrámu
Majsúr obchod se sárí
  • Máte rádí divadlo a historické hry? Pak pro vás bude nevšedním zážitkem tradiční kéralský tanec a divalo Kathakálí. Pánové ve výrazných monstrózních kostýmech s malovanými obličeji vyjádří umění v příběhu občas jen pohyby obočí. Nechte si povyprávět příběhy indických eposů skrze okázalé jihoindické divadlo.

  • Když vám budou místní nabízet nápoj Toddy, nenechte se uvést v omyl, nejde o horkou whisky! Toddy je tradiční alkoholický nápoj vyráběný z kokosu, jinak také známý jako palmové víno. Jeho jemná chuť a nízký obsah alkoholu patřičně doplní váš výlet po odlehlých ramenech kéralských řek.

  • Poznejte rozdíl mezi tím, když se řekne indické a jihoindické jídlo a pochutnejte si na originálnosti madráské kuchyně. Neostýchejte se a zkuste idlí, sambar nebo na první pohled bizarně vypadající dosu a po zbytek výletu už nebudete chtít jíst nic jiného!

  • Jméno Amethyst nese kavárna, která je oblíbeným místem k posezení čennaianů i expatů. Ve zrekonstruovaných prostorách bývalého skladiště se však skrývá daleko víc než jen příjemná kavárna - najdete zde obchod s designovým oblečením, květinářství, ale také místo pro pořádání výstav. Můžete si vybrat mezi posezením v příjemném interiéru, na terase nebo v bujaré zelené zahradě.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x