Dvě ze 7 sester severovýchodní Indie

Není to tak dávno, co bojovní Konyakové vyráželi na lov lebek svých nepřátel. Tváře žen kmene Apatani stále protínají linky tetování a nosy zdobí dřevěné kolíky. Slavnosti Konyaků, vesnice kmene Apatani, indičtí nosorožci v NP Kazíranga, extatické tance hinduistických mnichů na ostrově Madžulí a nakonec nágský festival v Monu, kde se v plné kráse předvedou temperamentní horské kmeny. To vše a ještě víc uvidíme při cestě do turisticky méně navštěvovaných oblastí severovýchodní Indie – Ásámu, Arunáčalpradéše a Nágska.

Intro image

Na této cestě se podíváte na místa Indie, která zatím nejsou přeplnena turisty a známa tak, že byste se toho o nich mnoho dočetli. Výlet se ponese víc v entografickém duchu, než v duchu architektonických památek. Severovýchodní region Indie, také zvaný „Sedm Sester“, je díky hornatému a zalesněnému charakteru krajiny stále odlehlou oblastí země, a to i pro indické turisty . 

Vstupní branou vám bude Guvahátí, hlavní město státu Ásám. Pokud vás při čtení jména Ásám napadl čaj, pak je to správně. Sami se budete moci podívat na plantáže, kde se tento světoznámý čaj pěstuje. Vydáte se směrem na sever, nejprve do NP Namérí a následně dále do vesnice Ziro v Arunáčal Pradéši. Právě tuto oblast obýva animistický kmen Apatani. Po řece Brahmaputře doplujete na říční ostrov Madžulí, kde poznáte život, tance a řemesla mnichů z místních klášterů, tzv. sater. V NP Kazíranga spatříte ze sloního hřbetu jednorohé nosorožce i jiné ohrožené druhy zvířat. Po přírodní vsuvce vaše dobrodružství vyvrcholí v Nágalandu, státě etnicky nad míru bohatém. Slavnost někdejších lovců lebek a nahlédnutí do života Konyaků, bude jen jedním z mnoha silných zážitků, které si s sebou odvezete domů.

 

 

 

 

Co očekávat

15 dní/13 nocí

„Cestuj dostatečně daleko, potkej sám sebe.“

                                                                            — David Mitchell

Kalkata, známá jako "City of Joy aneb Město radosti", je v každém smyslu uměleckým, kulturním a intelektuálním centrem Indie. Tato pulzující 350-letá metropole je nekončící přehlídkou lidské existence – hanebně luxusní i bídnější než bídné, uhlazené i zuřivé, ostře futuristické a krásně dekadentní zároveň. Je to město, ve kterém nic není obyčejné.

Navštívíte misiji Matky Terezy a její hrob, podíváte se ke koloniálnímu Victoria Memorial a do čtvrtě hrnčířů. Zde vznikají obrovské hliněné sochy bohyně Durgy, které umělci barví a oblékají do šatů.

Podle aktuálního letového řádu se dopoledne přesunete na letiště a přeletíte do Guváhatí, hlavního města indického státu Ásám.

Navštívíte chrám Kámákhja, který není jen slavným poutním místem Ásámu, ale je také jedinečným chrámem pro zbytek Indie. Kámákhja Déví je zde uctívána ve formě "Krvácející Bohyně"  Chrám mimořádně explicitně oslavuje schopnost žen menstruovat a plodnost jako takovou. Ústřední svatyně neobsahuje modlu bohyně, ale jóni – dělohu. V průběhu celého dne jsou zde obětována živá kůzlata, jejichž  krev symbolizuje právě menstruaci.

Z Guváhatí se přesunete do NP Namérí na úpatí Himálaje.

Po snídani přeplujete na člunu nevelkou říčku a vydáte se s rangerem NP na pěší procházku do parku samotného. NP Namérí tvoří polopropustné, vlhké listnaté lesy s třtinovými a bambusovými ostrůvky a najdete zde také úzké pruhy otevřených travních porostů podél řek. Lesy jsou bohaté na epifyty, liány a popínavé rostliny i bambus. Namérí je domovem slonů, leopardů obláčkových, sambarů, černých himálajských medvědů, prasat zakrslých a mnoha dalších druhů. Je také rájem ornitologů. Cílem procházky není hon za místní faunou, ale aktivní pobyt v doposud turisty neokupované chráněné přírodě.  

Z NP Namérí se odpoledne přesunete do vesnice Ziro na úpatí Himálaje ve státě Arunáčalpradéš, která je výchozím bodem k vesničkám několika horský kmenů.

Dnes navštívíte několik vesnic, převažně kmenů Atapani a Nishi. Pro první z nich je příznačný zjev žen – stařenky a zralé ženy mají potetované tváře a mohutné dřevěné kolíky v nosech. Pro druhé naopak zjev mužů, kteří nosí tradiční čepice ozdobené zobákem dvouzoborožce.  

Severovýchodní státy Indie, tzv Sedm sester jsou christianizovány – převládající animismus dával prostor pro působení misionářů v celé oblasti. Došlo zde k zajímavé synkrezi animizmu a křesťanství, kdy je ovšem víra v přírodní duchy a předky silnější než ve Sv. Trojici. V průběhu dne budete mít možnost navštívit místní domácnost a z první ruky se něco dozvědět o místních animistických rituálech a svátcích.

Dnes vás čeká přejezd a plavba trajektem po Brahmaputře na říční ostrov Madžulí .

Ostrov Madžulí je Guinnesovou knihou rekordů považován za největší říční ostrov na světě, i když se díky erozi neustále zmenšuje.

Cílem vaši cesty na ostrov jsou satry; jedinečné mužské kláštery neovišnuistické hinduistické větve z 15 st. V relativní izolaci zde vznikla zajimavá kultura, kdy každá ze sater měla jiné zaměření – různá řemesla, písemnictví, hudbu a tanec, atd. Dodnes mniši v zachovaných satrach pěstují tradiční řemesla a trénují se v gájan-baján - náboženském tanci a zpěvech, jedinečných pro tuto oblast. A vy budete mít možnost jejich taneční představení shlédnout. 

Dopoledne se trajektem přeplavíte přes vody Brahmaputry a následně přesunete do resortu v NP Kazíranga.

Dnes vás čeká NP Kazíranga ze sloního hřbetu.

Před více než 100 lety se malá část mokřadů na jižní straně řeky Brahmaputry s tehdejší populací 12 nosorožců jednorohých stala díky Mary Curzonové chráněnou oblastí. Dnes je Kazíranga ikonickým národním parkem a figuruje na seznamu UNESCO nejenom díky nosorožcům, ale i populaci tygrů a jiných divokých zvířat.
Národní park je synonymem úspěchu a snahy o záchranu ohrožených druhů – malá skupina 12 nosorožců se při posledním sčítaní v r. 2018 rozrostla na 2413 kusů. Toto číslo mluví za vše.
 

Dnes vás čeká dlouhý přejezd přes nedozírné čajové plantáže známého ásámského čaje do Sibsagaru. Odpoledne si prohlédnete chrám Šivadól a někdejší paláce dynastie Ahom.

Po snídani vyrazíte směr Nágaland. Po překročení hranice mezi Ásámem a Zemí Nágů se zastavíte ve vesnici Phuktong. Zde navštívíte obydlí místního náčelníka a první z tzv. "mužských domů" – chlapci v období puberty opouštěli rodiny, aby se v izolaci naučili všemu, co potřeboval umět dospělý muž, který měl obstát jako bojovník i otec rodiny.  

Odpoledne dorazíte do vesnice Mon a navštívíte několik okolních vesnic, v nichž žijí poslední tradičně potetovaní muži – bojovníci, jejichž tváře a prsa zdobí síť tetování. 

Vrcholem vaší cesty je festival někdejších lovců lebek – kmene Konyaků. Slavnost je oslavou začátku nového zemědělského roku i přehlídkou desítek vesnic pod vedením náčelníků, tzv. angha. Stovky mužů a žen se předvedou ve svých tradičních oděvech – zpívají, tancují, předvádějí bojové pokřiky i samotný boj. Neuvěřitelná podívaná při které se vzrušením ježí chlupy.  

Dnes vás čeká přejezd zpátky do Ásámu. Než dojedete do cíle vaši cesty města Dibrugarh, zastavíte se ve vesnici Wakching, abyste se naposled prošli k "mužskému domu" a potkali někdejší lovce lebek.

Po snídani vás čeká návštěva továrny na zpracování ásámského čaje. Podle aktualního letového řádu přeletíte do Dillí a následně směrem na Prahu. Do ČR přiletíte 15. den.

Něco navíc

Nagsko nahrdelnik
Severovychodni Indie do kola
Severovychodni Indie samenea saman
Kalkata 1
Chilli
Kalkata kalakar
Assamska plantaz
Kalkata Durgy
Kalkata prodavac afrikanu
Nagsko Konyak
Severovychodni Indie lebka
Severovychodni Indie Konyak s ostepem
Kalkata zelena Durga
Assamsky caj
Kalkata prodavac frezii
Kalkata Victoria Memorial
Kalkata freska
Madzuli
Kaziranga NP
Severovychodni Indie divka portret
Nagsko panorama
Severovychodni Indie na strazi
Severovychodni Indie zeny Apatani
Severovychodni Indie kosiky
Severovychodni Indie Apatanci
Severovychodni Indie Konyaci
Severovychodni Indie divky s thanakou
Severovychodni Indie portret muze
Severovychodni Indie smich
  • Místo pro milovníky umění, Kalakšétra, je jedinečný prostor vystavující díla nejrůznějších umělců. Nejen to, nabízí též možnost shlédnout divadelní či taneční představení ve venkovním amfiteátru a doplnit si vědomosti v přilehlém muzeu. Aby toho nebylo málo, pro návštěvníky je zde i knihovna a dětský koutek. V guvahávatském centru Kalakšétra si na své příjde prostě každý. 

  • V Nágalandu je každý den festivalem jídla – na talíři vám mohou přistát šneci, žáby nebo dokonce psí steak. Snad vše co se plazí a hýbe je v nágské kuchyni zužitkováno, nejlépe na rožni. Není však třeba podléhat panice, pro ty konzervativnější se najde i tradiční jídlo jako je karí s rýží a další delikatesy typické pro známou indickou kuchyni. Jen si dejte pozor na čili – zdejší bhút džólókijá (Bhut jolokia) má 80000 až 100000 SHU !

  • Pokud budete mít chuť strávit večer v baru při poslechu elektrického blues, Café Hendrix vás nezklame. V Guvahátí je také známé jako blues bistro a hostí ty nejlepší kapely a hudebníky z celé severovýchodní Indie. Ať už jde o místní hudební varianty či vám známé hity, proč si je neposlechnout u chutné večeře a drinku.

  • Věděli jste, že i Ásám má svoje Khadžuráho? Asi 40 kilometrů od Guvahátí se nachází archeologické naleziště s velmi starými sochami boha lásky. Abyste se k pozůstatkům chrámu dostali, musíte na kopec vystoupat stezkou vedoucí bujarou džunglí. Nenechte se odradit, lechtivé skulptury Madán Kámdév jsou kuriozitou, pro kterou stojí obětovat trochu energie.

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x