Bhútán, Země hřmícího draka

Bhútán, vlastními obyvateli zván Druk Yul, je také známý pod názvem “Země hřmícího draka". Různorodá společenství fauny a flóry se zde rozpínají od subtropických údolí po hory zasypané sněhem. Je to také malá zemička, jejímž hlavním principem je “Hrubé Národní Štěstí”, které upřednostňuje emocionální a spirituální blahobyt nad tím ekonomickým.

Intro image

Vaše bhútánské putování začne v městečku Paro, kde nebudete ztrácet čas a navštívíte Národní muzeum, které vás patřičně uvede do země, jejíž poznávání máte před sebou. Poté pojedete do hlavního města Thimpu, kde strávíte několik dní ještě hlubším prozkoumáváním kultury a historie Bhútánu. Z hlavního města vaše cesta povede přes oblast Punakha, která nabízí malebné výhledy na hory, dále pak do údolí Pobdžikha.

Svěží horský vzduch vás bude provázet po celou dobu vašeho výletu. Pevnost Ta dzong nebo Hořící jezero a celá řada dalších míst se postará o jedinečné vzpomínky na Bhútán. O další nevšední zážitky se zasadí například výrobna švýcarského sýra v oblasti Bumthang, která se do místního prostředí více než hodí. Celá cesta proběhne v ladném duchu a přiměřeném tempu, uzpůsobeném tak, aby byla kvalita i kvantita poznání v rovnováze.

Co očekávat

15 dní/14 nocí

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky, hlavně k sobě samému.“

                                                                                                 — Jan Werich

Z Prahy poletíte do Dillí a dále, coby na dosah ruky kolem štítů Himálaje, do města Paro v  "Zemi hřmícího draka". Podle času příletu se vydáte do míst, kde se natáčel Malý Buddha – dzongu Rimpong a do někdejší strážní věže nad městem, nyní národního muzea Ta dzong, nebo se rovnou ubytujete. 

Prohlédnete si nejrozlehlejší bhútánskou pevnost Tašičho – současné sídlo vlády, památný čorten, archiv Národní knihovny s kolekcí starověkých buddhistických textů a rukopisů, Institut tradiční medicíny, manufaktury na výrobu látek i místní příjemnou lesní minizoo se symbolem země – takinem.

Čeká Vás vyhlídkový vrch nad městem Kuensel Phodrang s gigantickou 51m sochou Buddhy, výlet do Dodiny na piknik – a budete-li mít chuť, vydáte se přes dubový háj ke klášteru Čari vysoko nad údolím.

Po snídani se vydáte do Punakhy, města na soutoku Pho a Mo (Mužské a Ženské řeky) s majestátní pevností, která je zimním sídlem nejvyššího opata a hlavního mnicha. Po cestě se zastavíte v sedle Dočula (3050 m) a pokocháte se výhledy na sedmitisícové hory v dálce. Za dobrého počasí je vidět  nejvyšší bhútánskou horu Gangkar Punsum (7497 m.n.m.). Druhé zastavení bude v Chimi Lakhangu,  klášteře bláznivého mnicha Drukpy Kinleje. V 15 st. zde holdoval světským radostem a neplodným ženám žehnal dřevěným falusem. Kromě toho byl výtečným básníkem a zařadil se mezi buddhistické světce.  

Dnes se přesunete do chráněného ledovcového údolí Phobdžikha. Údolí a okolní Černé hory jsou místem, kde tisíce jeřábů černokrkých vyvádějí své mladé, než se vrátí na Tibetskou náhorní plošinu. Po příjezdu se podíváte do kláštera Gangteng - místní lidé tvrdí, že právě nad klášterem při příletu z Tibetu (i odletu nazpět), jeřábí vždy třikrát zakrouží. 

Nocovat budete u místní rodiny v zemědělské usedlosti uzpůsobené k ubytovávání turistů. Na statku si můžete vyzkoušet střelbu z luku, pomoct v kuchyni, a nebo se jenom tak poprocházet krásnou přírodou.   

Dopoledne budete mít prostor pro procházku údolím, potoulat se přes políčka a les kolem několika usedlostí. Odpoledne se vydáte přes průsmyk Pilela (3500 m.n.m.) do Trongsy. Po cestě je zastávka u čortenu Čendebdži, který našel inspiraci v buddhistické stúpě Bodhnáth v Káthmándú.

Po snídani nahlédnete do trongské pevnosti Ta dzong, v které se nachází výtečné muzeum a svatyně epického hrdiny Krále Gesara z Lingu. Po prohlídce pevnosti přejezd přes sedlo Jutong La (3425 m.n.m.) do oblasti Bumthang, náboženského srdce Bhútánu. V oblasti pobudete dva dny, které budou ve znamení klidu v lůně přírody. Vetšina turistů navštíví v Bhútánu pouze trojici míst Paro, Thimpu a Taktsang, v Bumthangu proto potkáte zatím pouze pár z nich. V průbehu dvou dnů navštívíte zdejší výrobnu tvrdých sýrů, kterou založil přiženivší se Švycar; minipivovar Červená panda, jeden ze 7 producentů piva v zemi; palác Ogjenčoling, gompu Kunzangdrak a Kuržej lakhang. Budete mít čas i na pěší procházky či kratší túru. Podle ročního období nebude nouze o houby – mimochodem Bhútánci jsou podobně jako Slované jeden z mála národů, kteří znají a sbíraji hřiby, podborováky, babky, lišky...prostě to, čim plníme košíky. 

Dnes vás čeká celodenní výlet do "kamenitého" údolí Ura, kde se zastavil čas.

Dopoledne poletíte do Para. Přímo se nabízí, napsat "absolvujete vyhlídkový let nad Bhútánem" a nebylo by to daleko od pravdy. Přelet trvá necelou hodinu a panoramata jsou parádní. Po přistáni se buďto ubytujete, nebo přímo zamíříte do nejstaršího, a tím pádem pro Bhútánce nejsvětějšího, lhakhangu Kjiču.

Je asi na místě objastnit co je lhakhang, gompa, dzong, čorten, stúpa. Jedná se o stavby v himálajské oblasti: lhakhang je svatyně a modlitebna; gompa je klášter; dzong rovná se sídlo, pevnost, administrativní budova; stúpa a čorten jsou stavby stoupajíci k nebesům a uchovávající buddhistické relikvie nebo pozůstatky svatých.

Dnes se vydáte směrem na západ do údolí Haa. Zastavíte se v průsmyku Čelila (3980 m.n.m), odkud za dobrého počasí uvidíte indickou osmitisícovku Kančendžengu (8586 m.n.m) a projdete se mezi desítkami stožárů s modlitebními vlajkami.  Obdobně jako v Phobdžike přespíte na statku.

Dnes vás čeká výšlap k  ikonické bhútánské památce – k nejfotografovanějšímu klášteru země ,Taktsangu, aneb "Tygřímu hnízdu“. Podle tempa výšlapu a sestupu, případně ještě zvládnete návštěvu nedaleké zříceniny dzongu Drukgjel, který byl svého času nepřekonatelnou baštou pro nájezdníky z Tibetské náhorní plošiny.

V případě ranního letu ze "Země hřmícího draka" krátká prohlídka Dillí. Pokud poletíte v podvečer, přímo přesun mezi terminály k odletu směr Dillí – Praha.

Zde složíte hlavu

Něco navíc

Peep peep
Mnich
Tygří hnízdo
Apsara v Thimpu
Buddha
Malíř thank
Sušený sýr
Plevy
Mniši kluci
Polodivocí koně
Mniši kluci
Praporky
Falus
Tradiční vzory
Paro Dzong
Mladý mnich
  • Navštivte chrám „Božského šílence“. Co se pod tímto názvem skrývá? Jde o poutní místo pro bezdětné páry, které zde dostanou požehnání a naději na početí. Drupa Kunley, kterému je toto místo zasvěceno byl mnich, který chtěl dokázat, že osvícení je možno dosáhnout i bez zdrženlivosti vůči milostným radovánkám. Symbol plodnosti, falus, se na vás bude usmívat všude kam se podíváte!

  • Možná, že jste o tomto tvorovi nikdy neslyšeli... Říká se mu takin a je národním zvířetem Bhútánu. Nejde o žádné bájné stvoření, nýbrž savce, připomínajícího kamzíka či možná spíš kozu. V Bhútánu budete mít jistě nejednu příležitost takina spatřit a to například v rezervaci Motithang Takin ve městě Thimpu.

  • Multifunční muzeum Simply Bhutan by se dalo nazvat Bhútánem v kostce. Najdete zde úkázky z kultury a památek celé země. Kromě jiného si v Simply Bhutan můžete také zkusit v Bhútánu oblíbenou lukostřelbu, nebo si obléct tradiční oděv. Součástí muzea je také restaurace s bohatým menu nabízejícím mimo jiné i místní alkoholický nápoj Arag, destilovaný buď z rýže, pšenice či kukuřice.

  • Oficiálním jménem Mebar Tsho, spíše známé jako Hořící jezero, je posvátným místem, ale ne tak docela jezerem. Jde spíše o tůňku poblíž řeky v údolí Tang. Místní legenda říká, že se pod vodou skrývá poklad podle věštby známé duchovní osobnosti Bhútánu, Terton Pema Lingpa z 15. století. Možná, že vody Mebat Tsho stále nějaký poklad skrývají!

Inspirace Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x