Intro image

HERITANCE Kandalama

Dvacáté století a novější

Lokalita: Dambulla, Srí lanka

Vítejte v Heritance Kandalama, historicky nejunikátnějším hotelu Srí Lanky. Stavba není pouhým hotelem zasazeným do hornaté krajiny, ale tvoří zároveň její součást. Místo, kde opice šplhají na balkony jako by se jednalo o listnaté  stromy, kde bílé rohy chodeb hotelu představují skalnaté útesy či žulové skály pro exotické ptactvo, a kde se zvědaví turisté mohou ponořit do nekonečného moře zážitků.

Historie

Hotel Kandalama, navržený architektem Geoffreym Bawou, byl postaven mezi roky 1992 a 1995 na předměstí letoviska Dambulla na Srílance, Vzápětí byl uveden do provozu hotelovou sítí Aitken Spence Hotel Group za účelem ubytování turistů mířících do okolí skalního útvaru Sigiriya a jeho královského komplexu Sinhalese, vybudovaného v 5. století na vrcholku této skály. 

I přes to, že původním architektonickým záměrem bylo vybudovat stavbu přilehlou ke skále Sigiriya, naléhal Bawa na přemístění hotelu 11 km jižně od historického centra a skalních útvarů. Vzdálením se od původního plánu tak nejen ochránil místní kulturní památky, ale umožnil tak i nádherný výhled na okolní krajinu až k jezeru Kandalama.

Návrh hotelu Kandalama byl úspěšným startem Bawových projektů. Právě citlivost v kontextu s důsledností charakterizuje jeho práci, která přitahuje návštěvníky památkového útvaru Sigiriya a okolní krajiny. Jeho architektura představuje promyšlené začleňování stavby do přírody a budovaní s respektem k ochraně životního prostředí.

2,7 km dlouhá soukromá silnice vedoucí k hotelu Kandalama navazuje na severní dopravní tepnu a vede zpět do samotného centra města. Od prvopočátku projektu bylo Bawovým záměrem to, aby památka Sigiriya byla vidět až při vstupu do lobby hotelu.

Jednou z nejkrásnějších charakteristik hotelu je široký vstupní oblouk navazující na západní skálu útesu, ke kterému objekt přiléhá. Hosté před samotným vstupem do hotelu projdou tzv. šikmým baldachýnem lemující uzavřenou cestu ke vchodu.

Vchod do budovy je podobný tunelu, jehož stěna je obložena přírodním kamenem, vedoucím do otevřené lobby hotelu s panoramatickým výhledem na sever k nádrži Kandalama. Bawa vytvořil promyšlenou kompozici příjezdu k hotelu. Účelem bylo ho prodloužit a dodat vstupu na atmosféře.

Při tvorbě prvního náčrtu Bawowa projektu se přišlo na to, že by celé východní křídlo hotelu zasahovalo do území tehdejší staré buddhistické čtvrti. Po tomto zjištění se rozhodl východní část hotelu zmenšit, což vyústilo ve vybudování druhého křídla jihozápadně od vstupu do lobby. Tato nutná změna byla pro Bawu velkým zklamáním, jelikož jeho původním záměrem bylo udělat ze vstupní lobby nejatraktivnější část hotelu. Aby skryl západní část budovy, rozhodl se jí osázet zelení. To zminimalizovalo viditelnost přijíždějím hostům, a nakonec vůbec nedegradovalo jeho architektonický záměr.

Výsledná hotelová stavba se skládá ze tří stěžejních sekcí v rámci víceúčelového komplexu. Budova postavená do nepravidelného tvaru je přibližně 430 metrů dlouhá a široká od 4 do 55 metrů. Lobby hotelu, restaurační zařízení a bazény jsou umistěny uprostřed samotného komplexu v sérii terasovitě navržených prostor, zatímco pokoje pro hosty jsou umístěny v jížním a východním křídle. Pokoje situované na východ umožňují výhled na skálu Sigiriya, podle níž se jmenují. 

Bawa je jedním z prvních minimalistických architektů své doby. Je to právě důraz na detaily, který přitahuje a ovlivňuje jeho obdivovatele. Jemnost jeho architektury je zároveň podtržena dramatickou skalní topografii a bechderoucím výhledem. Hotel Kandalama je modelem pro jeho pozdější návrhy, ve kterých ale dává více prostoru pro realizaci dalším umělcům, především malířům a sochařům.

Hotel také nabízí spoustu technologických inovací. Jeho účelem je ale co nejmenší negativní dopad na okolní přírodu a jezero, čímž se zařadil mezi skvělé příklady skloubení turismu a ochrany přírodních krás.

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x