Intro image

Cheong Fatt Tze

Dvacáté století a novější

Lokalita: Geoge Town, Malajsie

Butikový hotel Cheong Fatt Tze, jedna z nejznámějších turistických atrakcí Penangu, je skvělou základnou pro prohlídku města George Town. Tato ozdobná budova, postavena v tradičním stylu Hakka-Teochew, byla zachráněna od demolice v 90. letech minulého století. Mísí se zde prvky východu a západu a od ostatních budov v ulici se výrazně odlišuje modrým exteriérem. Svou secesní vitráží i krásnou dlažbou představuje tato budova architektonický styl typický pro bohaté čínské obchodníky své doby.

Pokoje a vybavení

18 pokojů, každý unikátně dekorovaný v neoklasickém stylu
Pokoje jsou umístěny na dvou barevných nádvořích v koloniálním stylu a jejich vybavení splňuje standard pětihvězdičkového hotelu včetně klimatizace, mini baru, wi-fi, trezoru a koupelny s fénem.

Historie

Příběh začal na konci 19. století, kdy Cheong Fatt Tze zatoužil mít pro své potomky dům, který by ztělesňoval podstatu vznešenosti a elegance. Miloval sofistikovanou krásu tradičních čínských domů. Své dědictví chtěl zachovat a svou lásku ke kultuře a tradici sdílet skrze architekturu.

S citem pro detail se Cheong Fatt Tze rozhodl použít pouze ty nejlepší materiály. Nechal si poslat řemeslníky z jihu Číny a importoval materiály dokonce až z dalekého Skotska. Jeho Modré panství se nakonec stalo mnohem výraznějším než jeho původní dům v Tai’pu.

Panství bylo v období své největší slávy srdcem města. Nemovitost sloužila jako domov i kancelář a byla  základnou pro Cheongovi komerční podniky. Panství bylo také sídlem čínského konzulátu a domovem jeho oblíbené 7. manželky. V prostorách majestátního panského sídla se konala významná obchodní jednání. Stáje byly umístěny za panstvím spolu s kůlnou a záchody. Nízká budova u hlavní brány a 5 terasových domů sloužilo jako ubytování pro zaměstnance. 

Po smrti Cheonga v roce 1916 začalo panství upadat. Ačkoli si Cheong přál, aby panství zůstalo v majetku rodiny a zanechal po sobě i prostředky pro jeho zachování, nerozvážnost potomků nechala panství napospas času. Po smrti Cheongova posledního syna bylo panství prodáno malé skupině místních památkářů, kteří si dali práci s obnovením budovy do její původní slávy. Obnova trvala dlouhých šest let, Cílem bylo udržet celkovou integritu panství s použitím tradičních metod a s minimálními moderními zásahy, např. hydroizolací.

Cheong Fatt Tze

Rockefeller východu, J.P Morgan Číny, poslední Mandarín či první kapitalista Číny - tyto tituly representují osobnost a život Cheonga Fatt Tzeho. Ve své době to byl muž důležitě nosící pokrývky hlavy a elegantně žonglující se svými rolemi finančníka, magnáta, diplomata, politika, filantropa a ministra. Žádný velký úspěch nepřichází bez silného příběhu a Cheong byl opravdu člověkem, který ze sebe vytvořil legendu.

Jako nejistý šestnáctiletý kluk z Hakky, se v roce 1856 rozhodl následovat stopy mnohých čínských obchodníků hledajících štěstí a zamířil do jihovýchodní Asie, konkrétně do oblasti Nanyang známé jako  "země příležitostí". Vyzbrojen odvahou a odhodláním si Cheong brzy rozvinul blízký vztah k podnikání a financím. Investoval do bank, skláren a textilu. Díky svému talentu předvídat, začal získávat důležité zakázky. S rostoucím impériem pak Cheong začal provozovat parní lodě, a nakonec otevřel i transpacifickou námořní cestu mezi Čínou a Amerikou.

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x