Intro image

Tijara Fort Palace

Devatenácté století

Lokalita: Tidžára, Alvar, Rádžasthán, Indie

Zatímco většina historických hotelů v Alvarském okrese dostala do vínku krásu a poklady dávných období, žádný z nich nenabízí tak rozsáhlý prostor ke snění a odpočinku jako pevnost Tidžára. Sedm jejích terasovitých zahrad je přirovnáváno k visutým zahradám Semiramidiným, jednomu ze sedmi divů starověkého světa, či dokonce k Machu Picchu. Pevnostní palác Tidžára je výjimečný dvaceti apartmány a pokoji pojmenovanými po největších indických malířkách. Všechny pokoje byly navrženy předními designéry a umělci. Žádné fotografie nedokáží vystihnout překrásný výhled z tohoto historického skvostu, měnící se podle světelných podmínek a ročních období. 

Pokoje a vybavení

Tidžára má tři křídla, která se rozprostírají na osmi akrech a nabízí 71 různých pokojů a apartmánů. Každý z pokojů byl zrekonstruován a vybaven s nejvyšším citem pro skloubení modernity a starých časů. Široké spektrum pokojů vyhoví peněženkám všech cestovatelů snících o strávení chvil v okouzlující kráse paláce. 

Jídelní a obývací prostory jsou propojeny velkolepou zahradou. Káňč Mahal, neboli Skleněný palác, je hlavní budova s restaurací.  Jednou z hlavních atrakcí Tidžáry je Patál Kund - velký bazén, kde mohou hosté plavat v příjemném stínu.

Historie

Knížecí stát Alvar byl založen Ráem Rádžou Pratápem Singhem z Mačhédí v roce 1775. Po jeho smrti v roce 1790 nastoupil na alvarský trůn jeho adoptovaný syn Ráo Rádža Bachtvár Singh, kterému v té době bylo 15 let.  

Během jedné ze svých cest venkovem ho okouzlila prostá dívka, kterou si vzal s sebou do svého paláce. Tato dívka jménem „Músí Rání“ se stala mahárádžovou nejoblíbenější kurtizánou. V r. 1808 porodila syna Balvanta Singha a dceru Čánd Báí. Jejím přáním bylo, aby oba uzavřeli sňatek jen s potomky čisté rádžpútské rodiny. Přesně podle jejího přání dostal Balvant Singh za ženu dceru čauhánských thákurů z Kišanpuru u jezera Silisédh a Čand Báí byla provdána za čauhánského thákura z Tatarpuru.

Rání Músí se po manželově smrti v r. 1814 upálila na hranici, čímž posmrtně získala titul mahárání a její syn titul mahárádži. Po smrti Bachtvára Singha bylo knížectví Alvar rozděleno na dvě části. Dvě třetiny z původní rozlohy spolu s hlavním městem Alvarem připadlo jeho synovci Vinajovi Singhovi a zbývající třetina s hlavním městem Tidžárem připadla mahárádžovi Balvantovi Singhovi. Léna Tidžára a Álvar byla přidělena Alávalovi Chánovi, Chánzádovi, panovníkem Dillí Bahlólem Lódím. Chánzádové konvertovali k islámu během panování Fírózšáha Tughlaka.

Následovníkem Alávala Chána byl jeho syn Hasan Chán Mévátí, který se přidal na stranu Ibrahíma Lódího a Rány Sanghy, poraženým v bitvách proti zakladateli mughalské dynastie Báburovi. To se stalo v letech 1525 až 1527.

V r. 1835 Balvant Singh započal stavbu paláce, pojmenovaném po své matce Músí Mahárání, stejně jako na velkolepém Havá Mahalu. Na stavbě se podíleli  proslulí architekti a kameníci z Kábulu a Dillí.  Kvůli předčasné smrti v r. 1845 - pravděpodobně se jednalo o vraždu - zůstala stavba nedokončena, dokud nebyla pronajata společnosti Neemrana Hotels, která ji zrekonstruovala, dokončila a provozuje ji jako tzv. heritage hotel.

Mahárádža Balvant Singh byl benevolentní a soucitný vládce. Mezi svými poddanými byl velice oblíbený. Na jeho dvoře pobývali známí umělci a básníci. Před vybudováním pevnostního paláce na kopci založil zahrady a vybudoval pro sebe krásný palác. Byl milovníkem koní a slonů. Protože na kopec nevedla žádná silnice, obrovské sloupy Rání Mahalu a Mardána Mahalu mohly být nahoru vyneseny pouze na slonech. Podle legend po smrti panovníka přestali jeho nejoblíbenější slon a papoušek přijímat potravu a zemřeli žalem.

Tidžárský pevnostní palác je nedokončeným divem o třech křídlech, postaveným v rádžpútsko-afghánském stylu s náznakem koloniálních vlivů: Mardána pro muže, Rání Mahal pro urozené ženy a Palác potěšení na okraji náhorní plošiny shlížející na vodní nádrž zvanou Havá Mahal.

Mahárádža Balvant Singh, syn prosté kurtizány, byl výrazným a charismatickým princem. Britové podporovali rozdělení Alvaru, aby posílili svůj vliv. Díky Smlouvě o útočné a obranné alianci z r. 1818 již kontrolovali většinu Rádžpútány. Následně byl knížecí stát Alvar rozdělen mezi dva nevlastní bratry a Balvant Singh využil třetinu královského pokladu na výstavbu nového architektonického divu v Tidžáře.

V lednu 2016 byla velká část Tidžáry otevřena, spolu s nedávno vybudovanými visutými zahradami a některé z vysokých bašt byly opět vztyčeny.

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x