Intro image

The Bungalow on the Beach

Sedmnácté století

Lokalita: Tranquebar, Tamilnád, Indie

I když většina hotelů v Nagapattinam má ve vínku krásu a bohatou historii, jenom málo z nich se může pochlubit tak výjimečnou polohou. The Bungalow leží na pláži, přímo na dosah ruky od dvou zajímavostí - po jedné straně se rozkládá středověká dánská pevnost Dansborg a jen málokdo ví, že Dansborg je po Kronborgu druhou největší dánskou pevností na světě. Na straně druhé stojí zbytky chrámu Masilamani Nathar z počátku 14. století, jehož význam spočívá v kombinaci čínské a jihoindické architektury. Při pohledu na východ slunce v kulisách pevnosti a chrámu, máte pocit, že se zastavil čas.

Pokoje a vybavení

8 pokojů pojmenovaných podle významných Portugalců, kteří ovlivnili Indické dějiny

Restaurace, 2 bazény

Historie

Tranquebar je městem s holandským, dánským a britským dědictvím z koloniálního období. Je to město nedotknuté krásy a trvalého kouzla, které se nachází na pobřeží Koromandel v okrese Nagapattinam v Tamilnádu v jižní Indii. Tharangambadi je v tamilštině známé jako "země zpívajících vln". Toto malebné pobřežní město leží 15 km jižně od starého přístavu Čóla v Pumpuharu a 15 km severně od bývalého francouzského přístavu Karíkal.

V roce 1616 byla v Dánsku založena Dánská východoindická společnost. Motivací pro její vznik byly velké zisky britských a holandských východoindických společností a touha dánského vládce hrát významnou roli ve světovém obchodu té doby.

V roce 1620 vstoupila v platnost smlouva mezi dánským králem Christianem IV. a králem Tandžúr Ragunátha Nájakem. Na základě této smlouvy dostali Dánové povolení postavit pevnost u Tranquebar (pevnost Dansborg) a platit roční nájem 3111 rupií. Do roku 1845 byl Tranquebar dánským obchodním místem vedeným guvernéry. Pak jeho vedení převzali Britové. Bungalov zde stojí jako připomínka dánského admirála Ove Gjeddeho, kterého sem král poslal se dvěmi loděmi.

V roce 1706 přijeli z pověření dánského krále Fredericka IV. do Tranquebaru němečtí misionáři z Halle - Bartholomäus Ziegenbalg a Heinrich Pluetschau, aby v oblasti ovládané Dány šířili evangelium. Založili zde Tranquebarskou luteránskou misii. V roce 1712 tu byl instalován tiskařský stroj a v roce 1715 byl v Tranquebar Mission Press vytištěn Nový zákon, který Ziegenbalg přeložil do tamilštiny. V blízkém Porajár byla založena papírna a továrna na tiskařskou barvu.

Vzhledem k tomu, že se odtud začalo luteránství šířit do celé Indie, je Tranquebar nazýván „Branou protestantismu do Indie“. Ohromen prací misionářů, poslal dánský král v roce 1760 do Tranquebaru misionáře z Moravy, aby dělali misijní práci na ostrovech Nikobar. Vzhledem k tomu, že 43 ze 73 Moravanů zemřelo předčasnou smrtí v důsledku tropických veder a žluté zimnice, byla Nikobarská mise v roce 1803 ukončena.

Zbytky chrámu Masilaman Natharu, postaveného v roce 1306 pándjským králem Maravarmanem Kulasekarem, jsou architektonicky unikátní památkou. Chrám kombinoval prvky tamilské a čínské architektury, pravděpodobně ve snaze přilákat čínské obchodníky navštěvující Indii. Chrám byl bohužel zasažen vlnou tsunami v r. 2004 a doposud nedošlo k jeho obnově. Jeho smutné kulisy dodávají místu zvláštní atmosféru. 

K Tranquebaru se váží jména některých osobností: generální guvernér Peter Anker (skvělý malíř), Catherine Worlée (velká kráska, která se stala  markýzou z Tallerand), Lady Clive, Majuram Vedanajagam Pilláj (první indický soudce), Thillajádi Valliammai (obětovala svůj život v Jižní Africe).

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x