Intro image

Laxmi Niwas Palace

Dvacáté století a novější

Lokalita: Bikanér, Rádžasthán, Indie

Hotel Lakšmí Nivás je exkluzivní, okouzlující palác, který se může pochlubit unikátními architektonickými prvky - symetrickým rozvržením, filigránským zdobením či trelážovým stíněním. Hotel se nachází v samém srdci města Bikanér. Palác byl původně velkou soukromou rezidencí mahárádži Ganga Singha, který zde vítal významné osobnosti či hodnostáře.

Pokoje a vybavení

45 deluxe pokojů, 15 královských apartmá

2 restaurace, bar, lovecká místnost s biliardem, knihovna, bazén

Historie

Palác byl postaven v letech 1898 až 1902 mahárádžou Ganga Singhem, aby mu sloužil jako jeho královská rezidence. Byl postaven v indo-saracénském stylu, navrženém architektem Samuelem Swintonem Jacobem. Tento styl byl v 19. století v tehdejší britské Indii velmi populární.

K výstavbě paláce vedla mahárádžu nejen myšlenka okázalého královského sídla, ale zejména myšlenka na udržení zaměstnanosti v regionu. Jako člověk vyhraněného stylu, dohlížel mahárádža osobně na všechny umělce, zedníky a stavitele aby zajistil, že celý koncept bude řádně proveden dle jeho představ.

Palác byl postaven z růžového pískovce dovezeného z kamenných lomů Dulméry. Právem se může pyšnit brilantně postavenou stavbou obohacenou o složitost a symetričnost designu. Chloubou paláce jsou kolonádové chodbičky, balkony s baldachýny zdobenými složitými filigrány a dřevěnými i kamennými mřížkami. Dojem velkoleposti dodává stavbě i mramorové nádvoří s rozmanitými fontánami a řada zahrad. Budova je obohacena o vyřezávané vlysy, zdobné stropy či rozsáhlé zlaté fresky a nástěnné malby zobrazující kulturní scény různých období.

Palác byl pojmenován podle hinduistické bohyně Lakšmí. Lakšmí, manželka boha Nárájana, představuje štěstí, krásu a bohatství; a tedy i palác byl postaven ve velkolepém, bohatém stylu této bohyně. Po jeho dokončení bylo panství rozšířeno na mnohem větší palác Lálgarh, v současnosti složený hned z několika palácových domů.

Lakšmí Nivás se stal perlou regionu a svou krásou dokonce zastínil i město Bikanér. Palác hostil britského krále Jiřího V. a královnu Marii, či krále Řecka a řadu dalších významných státníků. 

Na přelomu 21. století byl Lakšmí Nivás přeměněn na nádherný hotel, který si ovšem zachoval prvky z dob, kdy probíhala celá stavba.
 

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x