Intro image

Brijrama Palace

Devatenácté století

Lokalita: Váránásí, Uttar Pradéš, Indie

Ve Váránásí se na břehu řeky Gangy tyčí jedna z nejstarších místních památek, honosný palác Bridžráma.

Mark Twain kdysi řekl, že město Váránasí je starší než dějiny, starší než tradice, dokonce starší než legendy a dvakrát tak starší než to všechno dohromady, neboť Váránasí (neboli Benáres či Káší) je označováno za svatou zemi a nejstarší dochovalé město s počátky v 11. století př.n.l.

Vámana Purána, nejstarší indický text vypráví, že na počátku byly řeky Varuna (strážce) a Así (Meč), ústící z těla bytosti Puruši; Varuna pocházející z pravé nohy obra a Así z jeho levé končetiny. A země rozkládající se mezi nimi je posvátné město Váránasí. Řeky měly podle pověsti chránit Váránasí před vstupem zla. Jiná legenda vypráví o Váránasí jako o království Káší pocházející ze slova “kas” tedy třpytit se a lidé věří, že je zemí původu Šivy a Párvati.

Pokoje a vybavení

32 pokojů, rozdělených do pěti kategorií  

Budova nabízí jedinečný zážitek světového charakteru s moderním a okouzlujícím vybavením. Chodby vedoucí k jednotlivým apartmá jsou vzdušné a plné denního světla. Na jednotlivých podlažích mohou návštěvníci využít místa k sezení, umožňující odpočinek ve volném čase. Chodby ve vyšších patrech budovy jsou vybaveny terasami s dechberoucím výhledem na řeku a okolí a jsou často využívány k pozorování východu či západu slunce.

Restaurace, kavárna, knihovna, atrium sloužící k pořádání večírků, obchod se suvenýry

Vzhledem k poloze hotelu na ghátech (posvátných schodech vedoucích k břekům řeky Gangy) a k blízkosti svaté řeky Gangy jako takové, se v Bridžráma Palace podávají pouze vegetariánské pokrmy a nealkoholické nápoje.

Historie

Knížectví Nágpur bylo založeno v 18.století a později bylo připojeno k Maráthským knížectvím v centrální Indii. V roce 1853 Nágpur připadl Britskému impériu a stejnojmenné hlavní město se stalo důležitou metropolí tehdejší Britské Indie.

Palác na březích Gangy byl vybudován v roce 1812 právě velvyslancem Nágpuru, Šrídharem Nárájanem Munším, po kterém byl také pojmenován - Munší. Palác původně sloužil jako pevnost.

V roce 1915 získal budovu do svého vlastnictví mahárádža Sáhéb z Dharbhangy a ghát před palácem, považovaný za nejstarší z ghátů, byl pojmenován po něm - Darbhanga ghát. Také palác změnil své jméno na “Dharbhanga Mahal” a proběhla jeho rozsáhlá přestavba. Mahárádža jako první v Jižní Asii použil prvky řecké architektury. Ukázkovou kombinací indických a řeckých symbolů je říční delfín v letící pozici s vavřínovým věncem.

Ganga

Nejposvátnější řekou Indie je Ganga, zosobňovaná jako Božská Ganga.

Stará legenda vypráví, že božstvo sestoupilo na zem za vlády krále Bhagíratha, který se modlil za osvobození duše svých předků. Hinduisté věří, že koupel ve svaté řece očišťuje hříchy a dláždí cestu směrem k Mókše (vysvobození z koloběhu života a smrti). Právě tady vznikl rituál zpopelňování zesnulých a sypání jejich popela do vod svaté řeky.

Ganga, tekoucí podél ghátů ve Váránásí ve tvaru půlměsíce, je 2525 kilometrů dlouhá řeka protékající mnoha státy než se vlije do Bengálského zálivu. Podél celého jejího toku dává život severním indickým pláním a je matkou mnoha starobylých měst, která byla založena na jejím břehu.

Význam Ghátu

Gháty ve Váránasí jsou vydlážděny z kamene a vybudovány směrem k východu slunce. Původně sloužily jako přístup pro poustevníky hledající cestu k řece, u které vykonávali posvátné obřady a náboženské ceremonie. Některé úseky ghátů jsou určeny výhradně pro kremaci a rituály spojené se zpopelněním. Osm kilometrů dlouhý úsek řeky ve Váránasí má 84 ghátů a přes 300 chrámů zasvěcených různým hinduistickým božstvům. Každý večer se na ghátu Dašašvamédh setkávají věřící i turisté, aby se stali součástí zpěvů a her na činely při rituální slavnosti Ganges Ártí.

 

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x