Intro image

Gangtey Palace

Devatenácté století

Lokalita: Paro, Bhútán

Gangtey palace leží pouhé tři kilometry severovýchodně od mezinárodního letiště Paro. Hlavní budova, obklopená zahradou s rozmanitými druhy stromů i rostlin, je viditelná již z dálky.

Ještě před vstupem do paláce najdete po pravé straně chrám věnovaný Tsheringmě, bohyni bohatství. Správcem chrámu je starší vesničan, který vám s nadšením bude vyprávět příběhy a legendy bohyně Tsheringmy, kterou z hněvivého démona proměnil v dobrotivou bohyni tibetský jogín Milerapa. Uvnitř chrámu je zobrazena socha bohyně při jízdě na drakovi - národním symbolu země. Lidé věří, že jim bohyně přinese bohatství, dlouhověkost, moudrost, dobrý vzhled a plodnost. 

I celé horní patro hlavní budovy paláce bylo proměněno v chrám, vyzdobený tradičními uměleckými prvky se sochou Budhy a několika bojovníků, kteří mají své čestné místo v tamní historii. Hosté mají do chrámu volný přístup. Nedávno zde dokonce mělo svatbu v tradičním bhútánském stylu několik zahraničních párů.

Hotel je ideálním místem k odpočinku. Vyzkoušejte místní lázeň s horkými kameny, které se nahřejí na ohni a vloží do dřevěné vany, a relaxujte obklopeni krásnou přírodou a kopci. Voda hotel čerpá z místního pramene, který má dle domorodých obyvatel léčivou sílu. K dispozici jsou hostům také ayurvédské masáže.

S úchvatným panoramatickým výhledem na téměř celé údolí Para, je Gangtey Palace jedinečným místem, kde snadno ztratíte pojem o čase.

Pokoje a vybavení

Přestože je dnes palác luxusním hotelem, stále si zachovává většinu původních prvků. Hotel je tichý a klidný, evokující prostředí chrámu. Starožitné předměty bhútanského umění i řemesel jsou umístěny v každé chodbě, ve vstupní hale i v pokojích.  

Hotel disponuje 19 pokoji, z nichž většina nabízí panoramatický výhled na údolí Paro. Na rozdíl od mnoha jiných hotelů v Bhútánu, pokoje v Gangtey Palace nemají televizi. Koupelny v pokojích jsou moderně vybaveny. 

Historie

Jakmile vstoupíte do Gangtey Palace ucítíte, jak kolem vás ožívá minulost. Tradiční krása se zde snoubí s luxusem moderní doby. Palác, postavený na kopci s výhledem do údolí na řeku Pachhu a na budhistický klášter Paro Dzong, chrání na každé straně budovy dvě sochy mýtických sněžných lvů, symbolizující především nebojácnost. "Gangtey" znamená v místním jazyce vyvýšená země.

Palác byl postaven na začátku 19. století, kdy se Bhútán jako nezávislý stát stále rozvíjel. Rozsáhlé pozemky po celé zemi spravovali guvernéři. Říká se, že jeden z nich, Dawa Penjor, se zde zastavil, aby si odpočinul při jedné ze svých oficiálních cest, a okouzlen krásou tohoto místa se rozhodl část země odkoupit. Povolal pak proslulého architekta té doby Zowa Gendeya, aby mu palác postavil. Zow Gendey údajně ovlivnil hlavní bhútánské architektonické styly nejen v údolí Para, ale po celé zemi.

V době, kdy se Bhútán potýkal s tibetskou invazí ze severu, bydlil v Gangtey Palace guvernéra Para Tshering Penjor, který úspěšně tibetskou invazi odvrátil. Říká se, že všichni guvernéři, kteří v paláci žili, kladli velký důraz na tradiční bhútánskou etiketu. Byli to jak velice zodpovědní správci, tak oddaní buddhisté.

Dnes nemovitost vlastní a řídí Tobgye S. Dorji, bývalý velvyslanec Bhútánu v Bangladéši, Ženevě a Kuvajtu. V roce 1994 se palác stal hotelem, který umožňuje návštěvníkům zažít autentický životní styl středověkého Bhútánu.

Poptat

 

Používáme cookies k přizpůsobení obsahu pro vás a analýze našeho provozu. Zjistěte více o tom, jak používáme cookies, a přečtěte si naše Prohlášení o ochraně osobních údajů.

Přiímám
x